Австралия прие първа в света закон, който забранява употребата на социални мрежи от деца до 16 години. Новите мерки задължават технологичните компании да деактивират профилите на всички под тази възраст. При неспазване на разпоредбата технологичните компании ще бъдат глобени с до 32 милиона щатски долара за „системни“ пропуски в прилагането на изискванията за възрастова граница.
Непълнолетните потребители и техните родители няма да бъдат санкционирани за нарушения. Премиерът заяви, че дори някои деца да намерят начини да заобиколят ограниченията, това не променя същността на закона.
Подобно на регулациите за продажба на алкохол и тютюн в много държави, законът създава нова категория „социални мрежи с възрастово ограничение“, достъпни само за лица на 16 и повече години. Как точно ще се извършва тази възрастова проверка обаче остава под въпрос, след като правилата изрично гласят, че потребителите няма да бъдат задължени да предоставят лични документи за удостоверяване на годините им.
Предполага се, че в обхвата на забраната ще попаднат Facebook, Snapchat, TikTok, Instagram и X, но YouTube и приложения за съобщения като WhatsApp вероятно ще бъдат изключени.
Миналата година Франция прие закон, изискващ родителско съгласие за потребители на социални мрежи под 15 години, и настоява за подобни мерки в целия Европейски съюз.
В края на септември 2024 година Мeta, компанията майка на Instagram и Facebook, обяви промяна в политиките си, така че всички профили на тийнейджъри в Instagram да бъдат заключени в режим „private“ по подразбиране, а само младежите над 16 г. да могат сами да ги отворят за публично разглеждане. При децата под 16 г. се въвежда още една степен на сигурност. Техните родители ще трябва да дадат разрешение, ако искат да изключат някои от най-рестриктивните вградени настройки. Компанията е силно критикувана заради липсата на достатъчно добра регулация за защита на непълнолетните потребители.
Няколко десетки щати в САЩ водят дело срещу Meta заради вредите, които Instagram може да нанесе върху психичното здраве на тийнейджърите. Редица изследвания потвърждават, че социалните мрежи вредят на психичното здраве на подрастващите и повишават тревожността им, освен това тийнейджърите стават лесна мишена за различни злоупотреби.
Разследването започна след изтичането на вътрешен доклад от компанията, който показва, че компанията е знаела за негативните ефекти, особено върху млади момичета.
Редица държави в Европейския съюз също въвеждат ограничения.