От няколко дни насам безпилотните дронове се превърнаха в основна тема за обсъждане у нас. Причината е, че на 8 февруари 2025 г., неидентифициран дрон наруши въздушното пространство на летище София.Дронът, с тегло около 30 кг и размах на крилете над 1 метър, е летял над пистите около час, създавайки риск от инциденти. Въпреки предприетите мерки, устройството не е било открито, а собственикът му остава неизвестен.
Министърът на транспорта Гроздан Караджов определи случая като „провокация“ и подчерта, че има пропуски в сигурността, които трябва да бъдат запълнени. Този случай илюстрира нарастващата роля на безпилотните летателни апарати (БЛА) в съвременния свят и необходимостта от технологии за гарантиране на безопасността и сигурността на въздушното пространство.
Безпилотните летателни апарати (БЛА) се превърнаха в основен инструмент за разузнаване, наблюдение и електронна война в глобалните военни стратегии. Дроновете предоставят на държавите възможност да събират разузнавателни данни в реално време, без да излагат на риск пилоти или наземни екипи. Различните държави използват дронове по специфичен начин, в зависимост от своите военни доктрини, технологии и геополитически интереси.
САЩ: Разузнаване или нещо повече?
САЩ използват разузнавателни дронове като RQ-4 Global Hawk и MQ-9 Reaper за следене на вражески движения, но реалността може да бъде далеч по-мрачна.
Има теории, че САЩ използват дроновете не само за военни мисии, но и за наблюдение на собствени граждани, както и за тайно елиминиране на неудобни политически фигури. Програмата за масово разузнаване чрез дронове може да включва събиране на ДНК данни, анализ на социалното поведение и следене на лидери по света.
Проектът „SkyNet“ (не този от „Терминатор“) е реална система за анализ на данни от дронове, която използва алгоритми за предсказване на терористични заплахи. Но какво, ако целта не са терористи, а всеки, който оспорва глобалния ред? Според анализатора Майкъл Хейдън, бивш директор на ЦРУ, дроновете са „най-мощното оръжие за разузнаване и удари в съвременния свят“
Русия: Електронна война и контрамерки срещу „дроновия контрол“
Русия разчита на тактически дронове като Орлан-10, но се твърди, че разработва и напълно автономни бойни БЛА, които могат да смущават вражески комуникации и навигация. Доказателства сочат, че руските дронове могат да блокират GPS сигналите, което би могло да означава, че Русия тества технологии за изключване на сателитната комуникация в глобален мащаб.
През 2022 г. украински източници твърдяха, че руски дронове излъчват „фалшиви радиосигнали“, които могат да манипулират позиционирането на противникови дронове – технология, която може да бъде използвана и за контрол над комерсиалните БЛА, използвани от цивилни.
Според военния анализатор Павел Фелгенхауер, руските инвестиции в дронови технологии все още изостават от западните, но напредъкът в електронната война ги прави много опасен противник.
Китай: Дроновете като част от глобална система за масово наблюдение
Китай не само произвежда бойни дронове като Wing Loong II, но и изгражда мрежа от „интелигентни дронове“, свързани със сателити и изкуствен интелект. Твърди се, че китайски дронове могат да събират биометрични данни и да анализират лица, за да създават тайни досиета на хора по света.
Проектът „Бездушен рой“ (Soulless Swarm) е инициатива за създаване на автономни дронови роеве, които могат да извършват нападения без човешка намеса. Възможно ли е Китай да използва дронове за промиване на мозъци чрез електромагнитни вълни? Спекулации твърдят, че изследвания в тази област са започнали още през 2010 г.
По думите на анализатора Ричард Битингс, китайската стратегия за дронове не е само военна, а и икономическа – тя включва експорт на дронови технологии за политическо влияние
Израел: Дронове с невидими удари?
Израелските дронове като Heron TP и Hermes 900 са сред най-напредналите, но не се ли използват и за тайни удари, за които никога не се говори? Според разследвания, Израел е използвал дронове за прецизни ликвидации, които не оставят следи – без експлозии, без шум, само изчезнали цели.
Дали израелските БЛА вече разполагат с енергийни оръжия? Слухове твърдят, че лазерната технология на Израел може да бъде интегрирана в дронове, което означава невидими атаки с унищожителен ефект. Разузнаването на Израел използва дронове, за да следи цели държави, включително свои съюзници.
Според военния анализатор Яков Кедми, Израел има възможност да комбинира разузнавателни дронове със система за кибератаки, което потенциално позволява дигитално саботиране на цели комуникационни и отбранителни системи
Турция: Автономни дронове с изкуствен интелект
Турция разполага с Bayraktar TB2, който се оказа ефективен в реални бойни условия, но доколко автономни са тези дронове? Доклади сочат, че някои турски дронове вече работят без човешки оператори, използвайки изкуствен интелект за разпознаване и унищожаване на цели по собствена преценка.
Турция разработва нови модели дронове като Akinci, които могат да извършват самостоятелни мисии, без необходимост от постоянен контрол.
Военни анализатори твърдят, че Турция активно експериментира с технологии, които биха позволили на автономни дронови роеве да действат като самостоятелна бойна единица.
Дроновете като средство за глобален контрол
Официално тактическите дронове се използват за наблюдение на бойното поле, но някои смятат, че те вече се използват и за контрол на обществото. Възможно ли е комерсиалните дронове да са инструменти за скрито наблюдение на гражданите?
Чрез анализ на социалните мрежи, комуникации и поведенчески модели, дроновете могат да помогнат за предсказване на потенциални бунтове и протести.Такава информация може да се използва за политически контрол или за предотвратяване на социални движения.
По данни на Джулиан Асандж,и негови изтекли документи сочат, че някои правителства вече използват дронови системи за профилиране на граждани.
Технологията срещу свободата
Въпросът дали дроновете защитават сигурността или нарушават личната свобода зависи от начина, по който се използват. Доклади на Human Rights Watch сочат, че правителствата вече използват дронове за проследяване на политически активисти, журналисти и дисиденти.
Според Freedom House в бъдеще дроновете могат да бъдат използвани за масово социално наблюдение и репресии. Възможно е дроновете да се комбинират с други технологии, като системи за лицево разпознаване и анализ на онлайн поведение, за да се създаде цялостна картина на населението.
Едно е сигурно – докато дроновете ни наблюдават, добре е да си задаваме въпросите кой ги контролира и какви са неговите цели.