Нека поговорим за… индустриална конкурентоспособност. Средната цена на европейския TTF hub отново е една от най-високите в света – $10/mmbtu. За сравнение, това е четири пъти по-скъпо от Henry Hub в САЩ ($2,5/mmbtu). В процентно изражение разликата е само 316% по-скъп природен газ в Европа, сравнено със Съединените щати.
Връзката с индустриалното производство в ЕС е пряка. През последната година индустриалното производство в рамките на ЕС има само два месеца с регистриран растеж на годишна база – през м. април 2023 г. със забележителните 0,1% и през м. декември със забележителните 0,3%. През всички останали месеци индексът на индустриалното производство е отрицателен, в диапазона -6,1% до -1%. Както биха казали полит-икономистите от новговора – имаме отрицателен растеж.
Отделно, заради високите цени на природния газ, който е основна, а в някои случаи и незаменима суровина за промишлените процеси, особено в химическата промишленост и металургията, имаме сериозен отлив на капитали в посока САЩ и Азия. Свидетелство за това са данните от показателя „усвояване на капацитета“ (Capacity Utilization), който е съотношението между реалната и потенциална производителност х 100. В рамките на ЕС от 2022 г. този коефициент устойчиво и бавничко върви надолу – от 81,7% (Q1 2022 г.) до 79,1% (Q 2024 г.).
Друг важен показател, който обикновено се пропуска, но говори много за нагласите на бизнеса, е индекса на увереност на бизнеса (т.нар. Industry Confidence). От 2022 г. насам, и особено отчетливо след началото на 2023 г. този показател е постоянно под нулата, достигайки до почти -10 пункта през м. април 2024 г.
Надежда има една и тя се казва отговорна енергийна политика. Зарежете Зелената сделка и мислете за икономиката!
Автор: Борислав Боев