Като се има предвид изострянето на обстановката в света и стартирането на диалога между САЩ и Русия, Турция еднозначно застава на страната на Великобритания, която в момента подкрепя противниците на американския държавен глава Доналд Тръмп. Същевременно днешните български управляващи следват геополитическата линия на оста Лондон-Анкара, а „полезните идиоти“ ги подкрепят и аплодират. Настоящата ситуация на Балканите не вещае нищо хубаво за България. Това са основните изводи, до които стига известният геополитически анализатор Боян Чуков, изложени в публикация в неговия канал в Telegram „Матрицата отвътре.“
Чуков напомня, че покрай „шумотевицата“ във връзка с телефонния разговор на руския президент Владимир Путин с американския му колега Доналд Тръмп е останала незабелязана позицията, публикувана от турското външно министерство, посветена на 11 годишнината от референдума в Крим. Турция определя събитията през 2014 г. като „анексия“ и „нарушение на международното право“. Така, южните ни съседи показват, че подкрепят териториалната цялост на Украйна. В тази връзка Чуков пише:
„Външната политика на Анкара остава „безшумно“ агресивна спрямо руските интереси в Средна Азия, БИ и на Балканите. Турция освен, че снабдява с оръжие Киев е изпратила и турско военно подразделение (ЧВК), което се сражава на страната на ВСУ. Предвид изострянето на обстановката в света и започването на диалог САЩ-Русия турците еднозначно се определиха на страната на Лондон, който в момента подкрепя противниците на Доналд Тръмп.“
Според Чуков ЕС на свой ред е принуден в новосъздадената ситуация да предприеме далеч по-дружелюбен и сговорчив подход спрямо Турция. Независимо дали им се иска или не, на французите ще им се наложи „да се усмихват на Ердоган“. Най-малкото поради факта, че турската армия по численост е съпоставима с всички западноевропейски армии, взети заедно, пояснява геополитическият анализатор.
Той разсъждава и върху последните събития, които връхлетяха Балканския полуостров, като предвижда промени в нашия край на Европа. Според него за това свидетелстват трусовете в сръбската столица Белград, драмата, разиграла се в Босна и Херцеговина във връзка с Република Сръбска и неяснотите в Прищина и новата военна „дружба“ между Албания, Хърватия и Косово:
„Колкото и парадоксално да звучи, ние живеем в епохата, в която държавните граници „дишат“ дълбоко и много от тях са условни. Нашият полуостров не прави изключение. На Балканите от векове се наблюдава противоборство между западната, мюсюлманската и православната (руската) социокултурни системи (виж. теория на социокултурните системи, Дмитрий В. Николаенко).“
Чуков обяснява, че руската социокултурна система към момента е силно отслабена, а „част от нейните телевизионни пропагандатори се е съсредоточила да търси „предатели“ сред своята собствена социокултурна система“. Това обаче води до ползи само за противниците на Руската федерация на Балканите. В същото време, продължава анализаторът, Западната социокултурна система на нашия полуостров „е анимирана изключително от Лондон, който е водещ.“
„Американците никога не се били реалните демиурзи в нашия регион. Мюсюлманската социокултурна система е представена от Анкара, която доминира. Опитите на Саудитска Арабия да се намеси след 90-те се оказа неуспешна. Реално на Балканите мюсюлманската социокултурна система действа в синхрон със западната социокултурна система срещу руската. По-ясно казано, британците и турците „задават тон за песен“ на Балканите.“
По думите на геополитическия анализатор настоящото положение на Балканите не вещае нищо добро за българските национални интереси. В тази връзка Чуков отбелязва:
„Днешните управляващи в София обслужват дуото Лондон-Анкара, а „полезните идиоти“ ги подкрепят и аплодират. Трябва да си ужасно ограничен ментално, за да не се досетиш какво предстои на небогоизбраното наше Отечество.“
Експертът засяга и вътрешнополитическите вълнения, които изникнаха в южната ни турска съседка, като пояснява, че здравословното състояние на турския президент Реджеп Таип Ердоган не е добро. Въпреки това Чуков смята, че няма да бъдем свидетели на радикални промени в Турция. Според геополитическия анализатор настоящият външен министър на южната ни съседка Хакан Фидан е „сериозен, достоен и квалифициран продължител на досегашната стратегическа външнополитическа линия на Анкара“. „За разлика от комичния наш „стратег“ Георг Георгиев, който му е „колега“, завърша експертът.