Младежка организация „МОДИКО“ към руски клуб в София посети Индийското посолство и отпразнува празника на Гуру Нанак Джаянти. Празникът е част от културата на Индия за непризнаването на разделението между хората и проповядването на тяхното равенство пред Бога. От „МОДИКО“ споделят,че в днешно време е все по-необходимо да бъдем единни, а тази задача се оказва все по-трудна предвид външно и вътрешно-политическите процеси в страната.
Ловеш Шарма,зам.председателят на Индийската асоциация в България, разказа за празника и сподели мнението си по някои актуални теми, свързани с културата,образованието,логистиката и бизнеса между двете държави Индия и България. Шарма най-напред разказа за религията,която поставя основите на сикхизма. По негови думи „сикх“ означава религиозен последовател,който вярва в един Бог-Сат Гуру, или “Истинския учител”. Тази религия първоначално е била проповядвана от Гуру Нанак, след което е и официално приета сред индийците. Той споделя част от интересните обичай по време на празника-„палене на лампи в домовете и храмовете“, също четене от молитвеник наречен “Ади Грантх”.
По въпрос какви са сегашните отношенията между България и Индия, Шарма се изказа,че те от години са стабилни и остават такива към момента. Много млади хора от Индия идват да се обучават в България,като избират сред предпочитаните специалности най-вече в ИТ сектора. След като завършат образованието си у нас, търсят работа в големите фирми в Европа,където се търсят кадри. По този начин нараства и индийската общност в ЕС.
Той се изказа и по въпроси за вноса и износа между Индия и България. По негови думи подправките са най-изнасяни от страна, но и те имат необходимост да внасят и от нашата страна. Една от ценните подправки,която е търсена и внасяна от България е кориандър.
Според Шарма българите са добре запознати с индийския пазар, защото в последните години българи масово се ориентират към технологиите,които в Индия са добре развити. Наши съграждани успешно стартират и бизнес в Индия, като се възползват от определени програми за чужденци. Председателят, споделя още, че производството от българска страна в Индия става лесно, защото вече има условия да се произвежда, освен да се изнася от държавата. Това е така,защото в Индия има много голям пазар и директно чуждата продукция има къде да се произвежда и продава. Този бизнес става много успешен,като има и българи,които предлагат интернет в Индия.
Шарма не разкри кои са тези българи, но сподели, че те са сред най-успешните фирми в Индия. Той поздрави младежите от МОДИКО за проявения интерес към традициите и културата на Индия. На срещата младежите от МОДИКО опитаха и различни по вид традиционни храни, внимателно поднесени от хората в Индийското посолство. В края на събитието, младежката организация на руски клуб в София постави началото на сътрудничество с република БХАРАТ-Индия.