На днешния 27 февруари през 1902 г. е роден американският писател и драматург Джон Стайнбек. В новата ни рубрика „вечната литература“ ще разгледаме най-паметните му творби и моменти от живота му.
Той получава Нобелова награда за литература през 1962 г. за своите „реалистични и творчески произведения, съчетаващи добронамерен хумор и остра социална чувствителност“. Определян е като „гигант на американската словесност“, а много от книгите му са безспорни класики на западната литература.
Заслужава си да прочетете всичко, което Стайнбек е написал, но ако тепърва се запознавате с неговото творчество, ето пет от най-значимите му произведения, които са едновременно перфектен старт и задължителен минимум.
„За мишките и хората“
Публикуван през 1937 г., този кратък, но дълбоко въздействащ роман бързо се превръща в литературна сензация. Действието се развива по време на Голямата депресия и проследява историята на двама работници – хитрия Джордж Милтън и добродушния, но умствено изостанал Лени Смол. Те обикалят от ферма на ферма в търсене на работа, водени от мечтата за собствено парче земя. Книгата е разтърсваща алегория за самотата, приятелството и крехкостта на човешките надежди.
„Гроздовете на гнева“
Само две години след „За мишките и хората“, Стайнбек публикува „Гроздовете на гнева“ (1939), което му донася „Пулицър“ и значително допринася за Нобеловата му награда. Романът разказва за семейство Джоуд, което напуска Оклахома и тръгва към Калифорния в търсене на по-добър живот. Епопеята им се превръща в символ на социалната несправедливост и човешката издръжливост. Филмовата адаптация от 1940 г., режисирана от Джон Форд, допълнително затвърждава статута на книгата като шедьовър.
„Улица „Консервна“
Този роман (1945) е сред най-обичаните произведения на Стайнбек. Действието се развива в Монтерей, Калифорния, и улавя атмосферата на малката улица, населена с колоритни персонажи – проститутки, безделници, работници и мечтатели. Описвайки техните съдби с нежност и хумор, Стайнбек представя една жива картина на общност, в която доброто и злото се преплитат по неповторим начин.
„На изток от рая“
Смятан за най-амбициозния роман на Стайнбек, „На изток от рая“ (1952) е многопластова сага, която проследява живота на две фамилии – Трак и Хамилтън – в продължение на петдесет и шест години. Това е епична история за борбата между доброто и злото, свободната воля и съдбата, вдъхновена от библейския разказ за Каин и Авел. Считан за едно от върховите постижения на автора, романът остава непреходен със своите универсални теми.
„Благодатният четвъртък“
Продължението на „Улица „Консервна“, публикувано през 1954 г., отново ни връща в Монтерей след Втората световна война. Улицата се е променила, старите ѝ обитатели са се разпръснали, но духът на общността остава. В „Благодатният четвъртък“ Стайнбек демонстрира своята способност да съчетава социална критика с топлота и ирония, създавайки още една незабравима литературна творба.
Най-впечатляващите цитати от Джон Стайнбек
„И сега, когато не трябва да си перфектен, можеш да бъдеш добър.“ – Джон Стайнбек (от „На изток от рая“)
„Няма грях и няма добродетел. Има само нещата, които хората правят.“ – Джон Стайнбек (от „Гроздовете на гнева“)
„В душите на хората гроздовете на гнева се пълнят и тежат за жътва.“ – Джон Стайнбек (от „Гроздовете на гнева“)
„Тимшел – ти можеш.“ – Джон Стайнбек (от „На изток от рая“)
‘Вярвам, че има една история в света и само една, която ни е плашила и вдъхновявала – историята на Каин и Авел.“ – Джон Стайнбек (от „На изток от рая“)
„Може би всички по целия проклет свят се страхуват един от друг.“ – Джон Стайнбек (от „За мишките и хората“)