Враца, град като Балкана – древен и млад! Разположен в подножието на Врачанския Балкан, само на 110 км от столицата на България – София, град Враца приветства своите гости с несравнимото богатство на местната природа и увлекателната история на региона, датираща от времето на древните траки.
Градът, бил някога част от древни империи и царства, днес ненапразно се слави като „град като Балкана – древен и млад”. Съчетанието на многовековна история и модерна градска динамика го превръщат в привлекателен туристически център.
Първите сведения за селищен живот по тези земи се свързват с тракийското племе трибали. Находките от известното в цял свят Рогозенско съкровище и Могиланската могила, разкрита в самия център на града, свидетелстват за богатата култура и бита на тракийските племена, населявали района. За период от близо 400 години Враца е част от Римската империя. След нейното разпадане, върху останките на римските крепости, славяните съграждат селище с име Вратица – умалително за врата в славянския език.Името е пряко свързано с формата на прохода Вратцата, където е разположен градът – той е тесен и дълъг и наподобява врата.
През Средновековието селището разширява границите си и се превръща в голям център с развити занаяти и стоково-парични взаимоотношения. Българското възраждане се свързва с период на икономически подем за града. Враца се превръща в голям занаятчийски, търговски и административен център. Това е периодът, в който Враца се прославя като люлка на просветителското дело, дала на България личности, оставили трайни следи в политиката, дипломацията,националноосвободителното движение и културата.
След Освобождението Враца се налага като средище на индустрията със сериозно производство. Пластовете история, описващи региона, се разкриват пред очите на туристите в Регионалния исторически музей в града, славещ се с едни от най-богатите експозиции в страната. Над 100 000 културни ценности са част от основния и спомагателен фонд на музея.
2 200 от тях са в Художествената галерия. Враца е единственият град в България, който може да се похвали с две запазени средновековни жилищно-отбранителни кули. Архитектурата на датираната от XVII в. Куртпашова кула напомня средновековен замък. Тя е една от няколко подобни, съществували по време на oсманското владичество. Представлява укрепено жилище на местен феодал.
Един от символите на Враца – Кулата на Мешчиите – датира от XVI в., когато е била ползвана като укрепено жилище за местните нотабили – аяни. В края на XIX в. кулата е преустроена на часовникова, ползвайки механизма от старата часовникова кула на града.
Враца е популярна дестинация не само сред любителите на историята, но и сред запалените планинари и алпинисти, любителите на екстремните спортове като пара- и делтапланеризъм, спелеологията, религиозния, селския и еко туризма. Многостранният облик на Враца като туристическа дестинация гарантира незабравими преживявания в града и околностите му.
Една от най-впечатляващите природни забележителности на града е проходът Вратцата. Отвесните, високи над 400 м скали са истински рай за алпинисти и туристи. Национален парк „Врачански Балкан” предлага прекрасни възможности за селски и приключенски туризъм. Mного добре развит е и пещерният туризъм. В региона има повече от 500 пещери, като най-известната сред тях е Леденика. Пещерата е дълга 320 м и има 10 зали.
Враца предлага още много възможности за отдих и забавление, редица познавателни и туристически маршрути. Водопадът Скакля е най-високият (непостоянно течащ) на Балканския полуостров. До друг красив водопад – „Боров камък“ – води добре устроена еко пътека сред Врачанския Балкан.
Природният феномен „Божият мост“ е разположен в близост до Враца, разположена в съседство е пещерата Понора.Историята подсеща за себе си в къщата музей „Баба Илийца”, посветена на живота и делото на прословутата героиня на Патриарха на българската литература Иван Вазов, както и на историческия връх Околчица съхранил за поколенията спомена за подвига на Христо Ботев и неговите четници.
Множеството впечатляващи културни, исторически и религиозни паметници, природата, разпръснала богатството си докъдето погледът стига, и безкрайните възможности за практикуване на екстремни спортове са причина за интереса, който събуждат Враца и региона сред туристи от страната и чужбина. Градът се отличава с разнообразен културен календар, който включва множество музикални, театрални и танцови мероприятия с местен, национален и международен характер.Всяка година от 28 април до 1 май Враца посреща гости от цял свят, които взимат участие в Международния фолклорен фестивал „Врачанска пролет“, целящ популяризиране на танцовото изкуство на различни региони в България, както и запознаване с фолклорните традиции на гостуващите държави.
На 24 май започват празниците, посветени на героичната саможертва на поета-революционер Христо Ботев и неговата чета – „Ботеви дни“. Програмата им включва рецитали, концерти, изложби, литературни четения и др. Кулминацията на празниците е тържествената митинг-заря на 1-ви юни – официален празник на града и всенародното поклонение на връх Околчица на 2-ри юни.
Ежегодно в периода 16-22 май се провежда Национален фестивал на малките театрални форми. Участници във фестивала са водещи театрални формации от страната, а през последните няколко години и от чужбина.От 1987 г. насам във Враца се провежда и Международният младежки театрален фестивал “ВРЕМЕ” – среща на млади таланти, изявяващи се в непрофесионални театрални групи от цял свят.
Празникът на старата градска песен “Мара Врачанка” събира групи за стари градски песни от цяла България, които имат за цел да възродят и обогатят градската песенна традиция.Статията е подготвена с любезното съдействие на Община Враца.
Статията е подготвена с любезното съдействие на Община Враца