Вече година продължава военната офанзива на Израел в Газа, повод за която стана атаката на „Хамас“ на 7 октомври. Последвалите действия на израелската армия доведоха до смъртта на десетки хиляди палестинци. Освен това причиниха огромни разрушения в обсадения крайбрежен анклав, показва справка на Асошиейтед прес. Военните действия в района реално не спират от десетилетия насам, но през последната година стигнаха до безмилостна ескалация.

Данните показват, че разселените палестинци в Газа вече наброяват около 1,9 милиона души. В процентно изражение това е около 90% от него. Данните за убитите и ранените варират изключително много. Тези, публикувани от AP, показват над 41 000 души убити цивилни от палестинска страна и над 96 000 души ранени. Палестинските бойци, които израелските военни твърдят, че са убили са над 17 000. От израелска страна докладът е за убити 1200 души.
Средно повредените или разрушени сгради в региона са над 120 000. Повредените или унищожени жилища са над 215 000. Общата прогнозна стойност на щетите само от първите три месеца на войната възлизат на 18,5 милиарда долара.
Процентът на повредените или унищожени основни пътища е над 92%. Този на повредените или унищожени здравни заведения е над 84%. Процентът на повредените или унищожени съоръжения за водоснабдяване и канализация възлиза на над 67%. Източниците включват израелското правителство, здравните служби на управляваната от „Хамас“ ивица Газа и агенциите на ООН.
Постоянно излизат съобщения за убити цивилни, включително деца, какъвто е последният случай от региона на Западния бряг.

Телевизия „Ал Джазира“ публикува впечатляващо разследване, посветено на военните престъпления в региона. Можете да го видите в прикаченото видео.
Освен атаките над Газа продължават и израелските въздушни удари по ливанската столица Бейрут. Според ливански официални лица над 1500 души са загинали при израелските въздушни удари по Ливан през последните седмици, а около един милион са били разселени.

В същото време правителството на министър-председателя на Израел Бенямин Нетаняху обмисля как да отговори на Иран. Оттам през миналата седмица е бил изстрелян залп от почти 200 балистични ракети към еврейската държава.
През последните две седмици Израел предприе фактическа въздушна, сухопътна и морска обсада, за да попречи на Иран да внася контрабандно нови оръжия и боеприпаси за „Хизбула“. Израелските военновъздушни сили нанесоха стотици въздушни удари, съсредоточени главно върху южните предградия на Бейрут, както и върху Южен Ливан и източната част на Бекаа, която свързва Ливан и Сирия.

Майкъл Курила, командващ Централното командване на САЩ (Centcom), пристигна в Израел в събота за срещи с ръководителите на израелската служба за сигурност. САЩ не желаят Израел да нанася удари по иранските ядрени или петролни съоръжения. Причината е, че това може да предизвика по-широк регионален конфликт и рязък скок на цените на петрола. Други цели, за които се твърди, че се разглеждат, са свързани с иранския режим, който не е положително настроен към САЩ.
Година след началото на военната офанзива продължава тенденцията геополитическите интереси да стоят над погубените човешките животи, дори и тези на децата.