Направо се чудя за какво още правим избори, когато се елиминира всяка опозиция и се поставят единствено послушници. Това посочва Дахер Дахер в свой анализ по повод присъдата срещу Марин Льо Пен във Франция. Според него в световен мащаб се наблюдава тревожна тенденция на елиминиране на политически неудобните чрез съдебни процеси, забрани и дори физическа разправа.
Френската националистка Марин Льо Пен бе осъдена и ѝ бе забранено да участва в избори. Това се случва в момент, в който популярността ѝ расте и тя има сериозен шанс да победи на предстоящите избори. Случайност или умишлен политически ход?
Жаир Болсонаро бе принуден да се оттегли заради позициите си срещу ЛГБТ браковете, либерализацията на наркотиците и абортите.
„Всичко беше наред, когато подкрепяше Израел, но когато поиска да засили отношенията със страните от БРИКС…“, коментира Дахер.
Очевидно политическите лидери са приемливи само докато следват правилния дневен ред.
Бившият премиер на Пакистан Имран Хан бе мишена на покушение заради политиките си в полза на националните интереси. Вносът на жито и петрол бе достатъчен повод той да стане неудобен и да бъде елиминиран от политическата сцена.
Доналд Тръмп бе атакуван по време на митинг, което засили дебата за политическото насилие в Америка. Според Дахер, Тръмп е неудобен, защото „внася параноя и истерия у либералите“. Въпросът е доколко подобни атаки са дело на отделни фанатици или част от по-широк политически натиск срещу несистемните играчи.
В Румъния изборите бяха анулирани, а победителят бе арестуван. Вместо гласът на народа да определи победителя, съдебните институции се намесиха и предопределиха изхода.
В Италия лидерът на „Лига“ Матео Салвини е подложен на съдебни атаки заради своята анти-имигрантска позиция. В Германия се подготвя подобен сценарий срещу партията AfD, която печели все по-голяма подкрепа сред избирателите.
Покушението срещу словашкия премиер Роберт Фицо разтърси страната. Той води антивоенна политика, която не съвпада с доминиращите интереси на западния елит. Междувременно унгарският премиер Виктор Орбан е под постоянен натиск от ЕС, който дори обмисля изключването на Унгария от процеса на вземане на решения.
В Естония на 25% от гражданите – етнически руснаци – е забранено да гласуват. Това повдига въпроса за демократичността на изборите и за правото на всички граждани да изразяват волята си.
„Корпорациите успешно интегрираха системата на послушничество от бизнес моделите им в политиката. Всяко рационално и неудобно мнение не се толерира.“ – предупреждава Дахер.
Според него в глобален мащаб политиката все повече се превръща в игра с предизвестен край, където реален избор няма.
Демокрацията функционира, когато има свободна конкуренция на идеи и лидери. Когато съдебната система, медиите и глобалните корпорации започнат да играят активна роля в елиминирането на политическите опоненти, демокрацията се превръща в илюзия. Ако тази тенденция продължи, изборите могат да се окажат просто формалност, а истинската власт ще остане в ръцете на една малка, контролираща елитна група.
„Тези системи винаги се самоизяждат. Накрая.“ – завършва Дахер.
Историята показва, че когато властта се концентрира в ръцете на малцина, рано или късно обществото търси начин да възстанови баланса. Въпросът е дали ще бъде прекалено късно, когато това се случи.