Въпросите, които наистина имат значение, остават в сянката на глобалната политика, социалните мрежи и масовите медии. Това мнение изрази анализаторът Дахер Дахер, поставяйки фокус върху проблемите, които реално засягат бъдещето на България. Според него, докато обществото се вълнува от геополитически конфликти и жълти новини, страната е изправена пред криза, засягаща най-младото поколение и икономическата ѝ стабилност.
Една от основните тревоги, изразени от Дахер, е нарастващата употреба на вейпове, цигари и наркотици сред 13-14-годишните.
„Разхождаш се покрай училища и гледаш деца от 6-7 клас да пушат. Поглеждаш през балкона и забелязваш как в 3 часа през нощта момиче занася пакет на таксиметров шофьор, точно срещу църквата“, коментира той.
Според него, схемите за разпространение са ясни и включват таксиметрови шофьори, електрически тротинетки и организирани престъпни мрежи. Въпреки че проблемът е очевиден за обществото, малцина се осмеляват да говорят открито за него или да предприемат действия.
Друг сериозен проблем, който Дахер подчертава, е икономическата несправедливост в страната. Той обръща внимание на ценовата спекула в големите супермаркети, където стоки в България са по-скъпи от същите продукти в Гърция, въпреки по-ниската покупателна способност у нас.
„Шоколадите са с по-ниско съдържание на какао от тези в Европа, но на по-високи цени. Дори български продукти в чужбина струват по-малко, отколкото тук“, отбелязва той.
Същото се отнася и за пазара на недвижими имоти. Въпреки намаляващото население, особено в по-малките градове, в София се строят масово жилищни сгради, като цените на апартаментите и наемите достигат нивата на западноевропейските столици.
„Спекула е най-честото обяснение, балон е другото. Но защо?“, пита Дахер.
Въпросите, които той поставя, са неудобни, но съществени. Възможно ли е българското общество да се мобилизира и да обърне внимание на проблемите, които пряко засягат бъдещето му?
„Ние сме прекалено заети да бистрим световната политика, футболните резултати и риалити звездите. А междувременно, страната ни върви към пропаст“, заключава Дахер Дахер.
Докога ще продължи това мълчание?