Вместо „Възраждане“ да саботират работата на парламента, както се бяха заканили, депутатите дружно бойкотираха лидера на партията Костадин Костадинов и го оставиха да говори на празна зала от трибуната. Почти всички депутати, с изключение на тези от неговата партия и на МЕЧ, напуснаха пленарната зала по време на неговото изказване.
Костадинов излезе на трибуната, за да произнесе декларация, свързана с въпроса за запазване на българския лев и организирането на референдум по тази тема. В своята реч той припомни, че „Възраждане“ е събрала над 600 хиляди подписа за провеждането на референдум, който да попита българите дали искат да остане националната валута или да се въведе еврото.
Костадинов критикува властта за отказа да се проведе референдум и обяви, че партията му ще продължи с протестите и опитите да мобилизира общественото мнение срещу евроинтеграцията на България. От парламентарната му група дълго правиха опити да осуетят работата на Народното събрание с непрестанно искане на процедури по начина на водене с критики към председателя на парламента доц. Наталия Киселова.
Малко след като той започна да говори, депутатите от ГЕРБ, ПП-ДБ, „ДПС-Ново начало“, ДПС-ДПС, ИТН и БСП напуснаха демонстративно залата. Останаха МЕЧ и единици депутати от други групи, което предизвика Костадинов да каже, че „евроатлантическата страхлива тълпа“ се е изнесла.
В отговор „Възраждане“ направиха опит за проверка на кворума, така че да пропадне заседанието, но Драгомир Стойнев от БСП бе останал в залата и успя да поиска почивка.
„Тук се подкрепя полицията, когато бие протестиращите, защото не са от правилните протестиращи. Умнокрасивият рев за тази грозна сграда (бел. ред. – сградата на европейското представителство в София) е фалшив до последната нота“, заяви Костадинов.
Той посочи, че изконното право на гражданите да бъдат питани за важни управленски въпроси е било потъпкано с отказа да се проведе референдум за еврото и затова сега се протестира.
Същевременно пред парламента имаше протест на „Възраждане“, а Костадинов бе обещал, че партията му ще блокира работата на парламента.
„Ако продължавате да се подигравате с народа, ще ви сполети нещо много по-лошо от това, което видяхте, защото светът се променя. Само не са го разбрали тези, които напуснаха залата“, каза на финала Костадинов.
В кулоарите Костадинов се закани, че оттук нататък „Възраждане“ всеки ден ще бойкотират работата на НС.
След почивката 181 депутати се регистрираха при проверката на кворума и заседанието продължи.
Костадинов заяви, че има данни, че са събрани личните данни на над 2500 човека във връзка с организираните от тях протести.
„Днес същото нещо се случи отвън – събрани са им били личните карти и са били описани. Има студенти, които са в ареста. Всичко това, което се случва, е тотално беззаконие“, заяви Костадинов.
Не само в парламента, но и извън него напрежението не стихваше. Пред сградата на Народното събрание се проведе протест, организиран от „Възраждане“. Протестиращите изразиха своето категорично противопоставяне на въвеждането на еврото в България. Те бяха подкрепени от редица активисти и симпатизанти на партията, които носеха плакати и скандираха лозунги против политиките на правителството и Европейския съюз. Протестиращите твърдят, че еврото ще доведе до поскъпване на живота в страната и ще погълне българската икономика в по-широките рамки на еврозоната.
По време на протеста, който беше обграден от полиция и жандармерия, не се стигна до физически сблъсъци, но напрежението сред протестиращите и силите на реда беше осезаемо. Сред протестиращите бяха и някои бивши народни представители, които вече не са в парламента, но активно подкрепят каузата за запазване на лева.
Междувременно, работата на парламента продължава със същата интензивност. В парламентарните комисии беше разглеждан проектобюджетът за 2025 година. Прогнозите показват, че ключови икономически показатели като здравеопазване и социални разходи ще бъдат значително увеличени. В бюджета за 2025 година са предвидени 9,5 милиарда лева за Здравната каса, което е увеличение в отговор на нуждите от инвестиции в здравеопазването.
Особено внимание беше обърнато на индексацията на пенсиите, която ще бъде извършена по швейцарското правило с 8,6%. Това решение беше приветствано от социалните партньори и синдикатите, които подчертаха важността на стабилността на доходите за пенсионерите в България.