За разлика от България, държавите от ЕС са провели 43 референдума – от приемане на еврото до влизане или излизане от Европейския съюз. Това показва изследването „Референдуми по въпроси, свързани с ЕС“, публикувано на сайта на Европейския парламент.
В България такова нещо липсва. Не е имало референдум нито за членството ни в ЕС, нито за други ключови европейски теми. Решенията се взимат отгоре, без прякото участие на гражданите. Този подход рязко ни отличава от останалите в Европейския съюз.
От 1972 г. насам в Европа са проведени 58 референдума, свързани с ЕС. От тях 43 са били в държави членки или кандидати за членство. Хората са гласували по важни въпроси – като присъединяване към ЕС, приемане на еврото, одобрение на договори и дори напускане на Съюза. Брекзит е най-яркият пример.
Референдуми за членство са организирани в 11 от 13-те държави, присъединили се към ЕС от 2004 г. насам, с изключение на Кипър и България. Трябва да се отбележи, че нито една от шестте страни-основателки (Белгия, Франция, Германия, Италия, Люксембург и Нидерландия) не поставя въпроса за присъединяването пред собствените си граждани. Практиката започва едва през 1972 г., като Ирландия и Дания одобряват, а Норвегия отхвърля членството в ЕС.
Ирландия, Дания и Швейцария водят класацията по брой проведени референдуми. Заедно с още няколко държави формират почти половината от всички подобни гласувания. В същото време в страни като Германия, Португалия, Кипър и България такива референдуми изобщо не са провеждани.
През последното десетилетие фокусът на референдумите се измества. От въпроси за членство, към конкретни политики на ЕС. Примерите са много. През 2015 г. гърците отхвърлиха спасителния план на ЕС. През 2016 г. унгарците гласуваха по схема за разселване на бежанци. А в Нидерландия гражданите отхвърлиха споразумението между ЕС и Украйна. Това беше първият референдум, иницииран от самите граждани.
Резултатите от тези референдуми често влияят на политиката. Те изпращат силни послания към управляващите и към Брюксел. Показват какво мислят хората. Понякога подкрепят политиките на ЕС, друг път ги отхвърлят. Но винаги дават легитимност на избора.
В България такава възможност липсва. Гражданите не са питани нито дали искат да влязат в ЕС, нито дали подкрепят приемането на еврото. Днес темата за въвеждането на еврото отново е актуална. Но управляващите отхвърлят идеята за референдум. Те твърдят, че това било „експертно решение“. Така обаче подценяват собствените си избиратели.
Липсата на референдуми у нас не е заради липса на механизъм. Законът го позволява. Причината е липса на политическа воля. У нас все още има страх от народния вот. Страх, че хората ще кажат нещо различно от желаното от елитите.
Подкрепете независимата журналистика:
Получател: Надежда Максимова
BG59BPBI79421022735402