За корабоплаването в Близкия Изток излезе интересен доклад наскоро, публикуван от Агенцията за отбранително разузнаване. Правителството на САЩ признава, че атаките на хутите са успели да изпълнят целта си да нарушат световната търговия и да навредят на множество западни корпорации.
Ето няколко интересни заключения:
- От декември 2023 г. насам контейнерните превози в Червено море са намалели с 90 %
- Алтернативните маршрути за корабоплаване около Африка се оказаха неефективни, като добавиха средно повече от 11 000 морски мили, 1-2 седмици време за пътуване и 1 млн. $ разходи за гориво към едно пътуване
- Застраховките на морските превози са се увеличили рязко, поради свързаните с тях „военни рискове“
- Прекъсването на корабоплаването в Червено море е оказало отрицателно въздействие върху глобалната логистика и цените
Излязоха и предварителните данни за инфлацията в еврозоната. Общата инфлация е еврозоната (в бяло) е 2,5 %, а основната (в жълто) спадна леко до 2,9 % (тук не се включват енергоносителите и хранителните продукти) на годишна база.
Това означава, че макар общата инфлация да се доближава до целта на ЕЦБ от 2 %, основната остава доста сериозно над нея, движена от „упоритата“ инфлация в сектора на услугите, която остава на равнище над 4 %. Инфлацията при хранителните стоки все още е над 2 %. Тези данни намаляват вероятността ЕЦБ да осъществи второ поредно понижение на лихвения процент на следващото си заседание.
Накрая на бюлетина нека разгледаме и развитието на промишлеността в Германия и Европа. По предварителни данни през май се наблюдава нов спад в немското производство с – 2,5 % (синя линия) на месечна база (консенсусната прогноза беше + 0,1% ) до ниво, наблюдавано за последен път през 2010 г. – с изключение на времето на коронавируса.
Това означава, че промишлената дейност едва ли ще допринесе за растежа на БВП през второто тримесечие. Секторите с най-значителни спадове на месечна база бяха автомобилната промишленост с -5,2 %, производство на машини и оборудване с -5,9 % и строителство (чврвена линия) с -3,3 %. Само при производството на енергия (жълта линия) се наблюдава повишение с 2,6 %, а при производството в енергоемките отрасли (зелена линия) с 0,2 %.
Положението в другите големи европейски икономики също не е особено обнадеждаващо. На следващата графика виждаме сравнение на индустриалното производство в Германия (жълто), Италия (зелено) и Франция (бяло). Тренда и при трите е низходящ, като само Франция все още дава някакви наченки за опити за растеж, но и там изминалият месец е стремглаво надолу.
При Германия (двигателят на ЕС ) спадът е най-фрапиращ, като се достигнаха нива, както споменах и по-горе, които бяха за последно отчитани при възстановяването от ГФК (Голямата Финансова Криза) към края на 2009. Ето коментара на аналитиците от ING :“Освен потенциалните циклични актори, добре известните структурни слабости на Германия няма да изчезнат за една нощ и ще ограничат темпа на евентуално възстановяване. Като цяло, след окуражаващото начало на годината германската икономика не успя да отговори на високите очаквания и отново губи скорост далеч преди да достигне пълния си капацитет.
Автор: Йордан Калчев