Разговарях с приятел и разговора се завъртя около едни мероприятия, които са насрочени за 22 юни (събота) , когато пък е … Черешова задушница и се пада в събота преди Петдесетница.
Ние, православните християни спазваме специални ритуали и обичаи в памет на починалите. Задушница е ден за размисъл, почит и молитви за душите на мъртвите.
Дори хора, които не са крайно набожни знаят какво е подходящо и какво не трябва да се прави на този ден.
Какво се прави:
1. Посещение на гробовете – Хората посещават гробовете на починалите си близки, почистват ги и украсяват с цветя.
2. Панихида – В църквите се извършва специална служба, наречена панихида, за упокой на душите на починалите.
3. Раздаване на храна – Раздават се храни като хляб, варено жито, плодове (особено череши), и други традиционни ястия в памет на починалите. Черешите са символични за Черешова задушница и често се раздават на този ден.
4. Молитви – Молитви за починалите се отправят както в църквата, така и на гробищата.
5. Запалване на свещи – На гробовете се запалват свещи, които символизират вярата и молитвите за душите на починалите.
Какво не би трябвало да се прави:
1. Празнуване – Задушница не е ден за веселие и празнуване. Той е посветен на почит и спомен за починалите.
2. Тежка работа – На този ден се избягват тежките и физически натоварващи работи, за да се почете паметта на починалите.
3. Сватби и кръщенета – Не е прието на задушница да се провеждат сватби и кръщенета, тъй като тези събития са радостни и не съответстват на духа на деня.
4. Спорове и караници – Денят трябва да премине в спокойствие и размисъл, като се избягват конфликти и разпри.
Въпреки тези дълбоко вкоренени традиции, има хора, които пренебрегват духа на Черешова задушница и организират празнични събития, които според мен не са подходящи за този ден.
Първата група организира събитие наречено „Голямо шествие за семейството“, което мероприятие е противоречащо на същността на деня, предназначен за спомен и размисъл. Това събитие, макар и насочено към укрепване на семейните връзки и здраве, показва пълно неразбиране и липса на уважение към сакралността на деня, посветен на нашите починали близки.
Втората група провежда празнично събитие в „Исторически парк“, което също не съответства на традициите и духа на задушницата. Това мероприятие, организирано с цел забавление и привличане на посетители, демонстрира пренебрежение към религиозните обичаи и чувствата на тези, които искрено почитат паметта на своите починали близки. Тези празнични прояви са не само неуместни, но и показват липса на съпричастност и уважение към духовната дълбочина и значимост на Черешова задушница.
Третата група провежда „София прайд“. …. Без коментар за мероприятието.
Черешова задушница е време за тишина и почит, време за смирение и молитва. Традициите и ритуалите на този ден са дълбоко вкоренени в културата на православните християни и имат за цел да осигурят спокойствие и вечна памет за душите на починалите. Затова е важно да се запази уважение към този ден и да се избягват всякакви форми на празнуване, които нарушават неговото значение. Нека не забравяме, че нашите действия на този ден говорят много за нашето отношение към живота, смъртта и паметта на тези, които вече не са сред нас.
Не зная от какво естество са … ще ги нарека „пропуски в организацията“ на тези събития, дали са несъобразителност, незнание или нещо друго – решете вие.
Българска православна църква – Българска патриаршия – вие имате ли мнение по въпроса?
Автор: Лилия Божкова