Само ден след като президентът наложи вето върху приетите промени в Закона за инвестициите, ГЕРБ и ДПС отново се опитват да ги вкарат по спешност в дневния ред на НС. За днес е насрочено заседание на икономическата комисия по темата.
Промените, лансирани от група депутати начело с Делян Добрев от ГЕРБ, предвиждат отслабване на държавния и обществения контрол вържу гопеми инвестиционни проекти. Премахва се възможността да се обжалват на втора съдебна инстанция решения на институции. Те улесняват такива инвестиции в ущърб на природата и здравето на хората. Предвидено е „важни“ инвеститори да могат да купуват и наемат имоти от държавни фирми на безценица. Това ще може да се случва без търг и конкурс, без да се прави пазарна оценка.
Според природозащитници зад прокарваните промени стоят огромни икономически интереси. Измененията бяха внесени в последния момент между първо и второ четене. Покрай Закона за инвестициите се правят промени в още три закона – за околната среда, за зелената енергия и ЗУТ (Закон за устройство на територията). Депутатските поправки не са минали през задължителното обществено обсъждане и не е направена оценка на въздействието им.
От Сдружение „Човек, природа,, живот“ заявяват, че въпросните промени имат за цел да осигурят “бърза писта” за най-опасните за хората и природата. Те са и с най-голям корупционен риск инвестиционни проекти в държавата.
Те уточняват, че съгласно чл. 101, ал. 2 от Конституцията върнатия за прегласуване закон може да бъде приет повторно само с мнозинство от поне 121 гласа. Ако ветото бъде преодоляно, от организацията изразяват готовност за протестни действия.
За ново обсъждане от президента са върнати разпоредбите, които съкращават времето на компетентните органи да се произнесат по въздействията на даден проект върху околната среда. Според мотивите на ветото те въвеждат принцип на мълчаливо съгласие за неговото изпълнение. Оспорени са и ограничаването на възможностите за съдебен контрол. Както и удължаването на валидността на определени решения, чийто срок изтича или вече е изтекъл.
Държавният глава оспорва и създаването на предпоставки за придобиване на имущество, собственост на публични предприятия. Според изказаните мотиви то води до риск от ощетяване на обществения интерес.
Много остра позиция по темата изрази Андрей Ковачев, председател на сдружение „За дивата природа Балкани“, който пред БНТ окачестви вносителите като „бандити“.
„Тези закони са направени, за да може ние гражданите освен да имаме право на околна среда, да може да го защитим и да го защитим от корумпираните политици, защото точно това правят в момента – отнемат ни възможността да защитим правата си“, посочва той.
Ковачев даде пример в Хърватска по отношение на промените в ОВОС.
„Инвеститорът плаща на тия дето правят докладите по оценка за въздействие на околната среда. И съответно те винаги отразяват интересите на този инвеститор. Даже и когато той е държавата, а не околната среда и водите и законите. Просто трябва да бъде като в Хърватска. Независима агенция, която прави тези оценки, плащат се такси, и съответно си имат задължения“.
Според него със заложените промени вносителите им нарушават решения на Европейския съд.