Днес е празникът на българските студенти, който за първи път се отбелязва у нас през 1903 година. Историята на тази дата започва през 1897 година, когато министърът на просвещението проф. Иван Шишманов поставя въпроса за първото Висше училище в България, което да има „по-особен, свой празник“.
На заседанието си от 2 ноември 1902 година Академичният съвет на Висшето училище определя деня на просветителя Св. Климент Охридски – 25 ноември /8 декември – нов стил/, за свой празник.
За първи път студентите го отбелязват през 1903 година в салона на читалището „Славянска беседа“ в София. През 1905 година в Правилника на Висшето училище, което тогава вече се нарича Софийски университет „Св. Климент Охридски“, за първи път е записан текстът, че 25 ноември е патронен празник на университета.
От 1916 година в резултат на официалното въвеждане на Григорианския календар в България годишният празник на университета се измества с 13 дни напред и започва да се чества на 8 декември. Така с годините най-старото и престижно висше училище в България – Софийският университет, създава и утвърждава 8 декември, като символна дата на университетската празничност.
Празнуването на 8 декември е отменено след 1944 година и е заменено с датата 17 ноември, когато е Международният ден на студентската солидарност. През 1962 година празникът на висшето училище на 8 декември отново е възстановен. След 1968 г., когато Българската православна църква връща стария стил на Юлианския календар, денят на Св. Климент Охридски отново става 25 ноември. В крайна сметка Академичният съвет на Софийския университет решава да отдели патронния празник на висшето училище от общия на студентите.
До днес 8 декември остава светска дата и продължава да обединява българските студенти с изключително популярния им празник.