Продължават протестите на германските фермери. Вчера в Берлин беше кулминацията на седмицата на протести. Столицата беше блокирана, след като в града пристигнаха около 10 000 души от цялата страна с над 5 хиляди трактори и камиони. Подстъпите към Бранденбургската врата бяха затворен.
Земеделците са недоволни от рязкото повишаване на производствените разходи за торове, бензин, дизелово гориво и електроенергия, съчетано с ниските изкупни цени. Субсидията за по-евтиния аграрен дизел е в сила повече от 70 години. Първоначално тя трябваше да бъде отменена незабавно, но впоследствие правителството реши финансирането да отпадне постепенно в рамките на три години.
В подкаста “Хляб или свинец” разказ за събитията от първо лице направи Рада Лайкова, която работи в германския Бундестаг (федералният парламент), като експерт към Комитета по европейски въпроси.
Тя разкри, че такъв мащаб на протестите в Германия отдавна не е виждан. Лайкова посочи, че протестите са започнали на 8 януари, като са анонсирани още през декември от Асоциацията на земеделците. Те се провеждат при минусови температури, но това не спира протестиращите граждани.
Рада Лайкова заявява още, че протестите имат за цел за сложат край на настоящия кабинет, а не само изпълняването на конкретните искания. В Германия наричат правителството си светофар, обозначайки съответно в червено, жълто и зелено управляващата коалиция от социалдемократи, либерали и зелени.
“Сред плакатите пише превключете на синьо, каквито са цветовете на “Алтернатива за Германия”, посочва Лайкова.
Тя разкри още, че гражданските протести в Германия прерастват в гражданско неподчинение и сравни броженията на тези, които се случиха във Франция под давление на жълтите жилетки.
В страната предстои коалицията на канцлера Олаф Шолц да финализира проектобюджета за 2024 година, отложен заради съдебно решение, което забрани разходването на 60 милиарда евро. Някои мерки засегнаха земеделците.
Заради протестите правителството се отказа от плановете си за премахване на преференциалното третиране на данъка върху превозните средства за горското и селското стопанство.
Тодор Беленски