Близо 500 милиона лева ще струва изтеглянето от обращение на банкнотите, монетите в левове и разпространението на еврото в България. В сумата са включени разходи за подготовката на институциите и системите на страната за приемане на еврото, както и различни административни разходи. Това става ясно от Проекта на Закон за въвеждане на еврото у нас.
Според документа влизането в еврозоната ще бъде по-изгодно за България в дългосрочен план, тъй като ще намали разходите за превалутиране и ще спести значителна сума от годишния бюджет. Съгласно Националния план за въвеждане на еврото в България всеки един субект, независимо дали е частен или публичен, трябва да бъде отговорен за покриването на своите разходи, произтичащи от въвеждането на еврото, както и за своята организационна и техническа подготовка, пише NOVA.
Разходите, свързани с приемането на еврото в частния сектор, няма да бъдат компенсирани от държавния бюджет. Тези сметки са посочени в доклада за цялостна оценка на замяната на лева с единната европейска валута в Закона за въвеждане на еврото.
За потребителите превалутирането на банковите им сметки ще е безплатно, както и обмяната на левовете в брой в първите шест месеца след въвеждането на еврото. Вложените 500 милиона лева в процеса на присъединяване към еврозоната се очаква да се отплатят в бъдеще чрез по-силна икономика и по-добри възможности за страната, е отбелязано в Проекта на Закон за въвеждане на еврото.
Междувременно Хърватия се изкачи на първо място сред страните от еврозоната по размер на инфлацията. Към края на март инфлацията в Хърватия е 4,9%, обявиха от европейската статистическа служба Евростат. Така се потвърждават и някои опасения на икономисти, че влизането в еврозоната може да доведе до трайно по-висока инфлация.