Нюйоркската полиция влезе в Колумбийския университет, където се бяха барикадирали пропалестински демонстранти. Полицаите използваха рампа, за да влязат през втория етаж на академичната сграда.
До тези действия се стигна, след като изтече крайният срок, поставен на студентите да се разпръснат. Извършени са над 100 ареста.
Според студентския вестник на университета младежите са се опитали да попречат на полицията с жива верига. Колумбийският университет беше първият, откъдето започна вълната от протести срещу войната в Газа.
„Тук сме, за да ви дадем примери за външни участници, които нямат никаква връзка с Колумбийския университет. Става дума за външни агитатори, които имат опит за ескалиране на ситуации и създаване на хаос“, заяви Ерик Адамс, кмет на Ню Йорк.
От своя страна колумбийският университет обяви официално, че започва да изключва студенти, участвали в мащабния палатков лагер. Той беше изграден в знак на протест срещу израелската операция против „Хамас“ в Газа.
Ръководството на университета разпореди лагерът в подкрепа на палестинците да бъде вдигнат, тъй като не е получил административно разрешение. Ректорът предупреди, че ще изключва студентите, които оказват съпротива.
Университетите в САЩ се опитват да намерят начини за разчистят протестните лагери дни преди церемониите по дипломирането, като някои продължават преговорите, а други използват сила и ултиматуми, които доведоха до сблъсъци с полицията. Десетки демонстранти бяха арестувани по време на протести в университети в щатите Тексас, Юта и Вирджиния.
Заведен е колективен иск от името на еврейски студенти за нарушаване на договор, тъй като учебната институция не е успяла да предостави безопасна учебна среда. Искът оспорва и преминаването към присъствени занятия и настоява за бързи съдебни действия, които да задължат университетът да осигури защита за студентите. Няколко контрадемонстратори развяваха израелски знамена и надписи, гласящи „Къде са виковете срещу „Хамас“?“
Междувременно правна група, представляваща пропалестински студенти, настоява службата за граждански права към министерството на образованието на САЩ да разследва дали Колумбийският университет спазва Закона за гражданските права от 1964 г. заради начина, по който студентите са били третирани, съобщи БТА.