На 9 април 1944 г. в град Хайфа, тогава част от британския мандат в Палестина, се ражда Лейла Халед – жена, чийто образ и днес предизвиква противоречия, вдъхновение и възхищение. Тя се превръща в символ на палестинската съпротива, когато само на 25-годишна възраст взема участие в отвличането на пътнически самолет – действие, с което поставя палестинския въпрос в световните медии. Член на Народния фронт за освобождение на Палестина (НФОП), тя е една от малкото жени, издигнали се до ръководството на революционно движение в Близкия изток.
Революционен път
През 1948 г., когато е само на четири години, Лейла и семейството ѝ са принудени да напуснат родния си дом в Хайфа заради събитията около създаването на държавата Израел – събитие, известно сред палестинците като Накба („катастрофата“). Тази лична трагедия бележи целия ѝ живот и я превръща в застъпник на въоръжената борба за освобождение.
През 1969 г. тя участва в първото си отвличане на самолет – TWA полет 840 от Рим към Тел Авив. Исканията на Халед и другите похитители са насочени към освобождаването на палестински затворници и признание на палестинската кауза. Събитието предизвиква огромен международен отзвук, а снимката на младата жена с автомат в ръка обикаля света и се превръща в икона на съпротивата.
Правото на съпротива
Лейла Халед никога не е крила своята позиция. В интервю за Българската национална телевизия тя ясно заявява:
„Истинските терористи са хората, които запалват фитила на войната и окупират чужди страни, а борци за свобода са тези, които се борят с тях.“
За нея въоръжената борба не е самоцел, а последен изход в условията на окупация. Халед подчертава, че в Устава на ООН се признава правото на народите под окупация да се съпротивляват – включително с оръжие.
„Където има окупация, има и съпротива – това е съвсем естествено уравнение“, казва тя.
В същото време Халед е категорична в осъждането на терористични атаки срещу цивилни:
„Осъждам нападенията в Брюксел и Париж. Борбата за свобода не трябва да бъде насочена срещу невинни хора.“
Лейла Халед днес
Днес, в своите 80 години, Лейла Халед продължава да бъде политически активна. Участва в международни конференции, говори за правата на палестинците и остава критичен глас срещу окупацията и нарушаването на човешките права. Макар мнозина на Запад да я разглеждат като противоречива фигура, за палестинците тя е героиня – символ на съпротивата, решимостта и вярата, че всяка кауза за справедливост заслужава да бъде чута. Историята на Лейла Халед не е просто история на една жена – тя е историята на цял един народ, борещ се за своята земя, идентичност и достойнство.