Не само  американският президент Доналд Тръмп се стреми към контрол върху минералите на Украйна. Обединеното кралство също разглежда критичните полезни изкопаеми на страната като правителствен приоритет и иска да отвори огромните украински ресурси за британските корпорации. Това пише в материал, публикуван от британския информационен портал за журналистически изследвания Declassified UK.

Когато в средата на януари представители на Обединеното кралство подписаха 100-годишно партньорство с Украйна, те заявиха, че са „предпочитан партньор“ на Украйна в разработването на „стратегия за критичните минерали“ на страната.

Въпреки това в рамките на един месец Доналд Тръмп представи предложение на украинския президент Владимир Зеленски за достъп до огромните минерални ресурси на страната като „компенсация“ за подкрепата на САЩ за Украйна във войната срещу Русия.

В Уайтхол не бяха особено доволни от намесата на Вашингтон.

Британският министър на външните работи Дейвид Лами

Когато британският външен министър Дейвид Лами се срещна със Зеленски в Киев миналия месец, според информацията той повдига въпроса за полезните изкопаеми – „знак, че правителството на Стармър все още желае да получи достъп до украинските богатства“, съобщава iPaper.

По-рано Лами заяви в своя реч миналата година: „Огледайте се по света. Страните се борят да си осигурят критични минерали, точно както някога великите сили се надпреварваха да контролират петрола“.

Външният министър на Обединеното кралство беше прав, но самата Великобритания е една от тези сили, а Украйна е една от основните държави, към които са насочили погледите си британските официални лица – както и администрацията на Тръмп.

Не е изненадващо защо. В Украйна се намират около 20 000 находища на полезни изкопаеми, обхващащи 116 вида минерали, като берилий, манган, галий, уран, цирконий, редкоземни метали и никел.

Страната, чиято икономика е опустошена от бруталната война с Русия, притежава също така едни от най-големите запаси от графит в света, най-големите запаси от титан в Европа и една трета от литиевите находища на континента.

Тези ресурси са от ключово значение за индустрии като военното производство, високите технологии, космическата индустрия и зелената енергия.

През последните години украинското правителство се опитва да привлече чуждестранни инвестиции за разработване на критичните си минерални ресурси и подписа стратегически партньорства и проведе инвестиционни форуми, за да представи възможностите си за добив на полезни изкопаеми.

Страната също така започна да продава на търг разрешителни за проучване на полезни изкопаеми като литий, мед, кобалт и никел, предлагайки изгодни инвестиционни възможности.

Медиите до голяма степен повтарят разказа, че интересите на правителството на Обединеното кралство в Украйна са свързани с противопоставяне на агресията. Но през последните няколко години Уайтхол засили интереса си към достъпа до критични минерали в света, не на последно място в Украйна.

„Работа с критични минерали“

Нусрат Гани, министър на търговията в правителството на Риши Сунак, е провел поне 10 срещи по темата за критичните минерали през 2023 г. и първата половина на 2024 г., сочат данни за прозрачността на правителството.

Сред компаниите, с които се е срещала, са гигантските британски минни корпорации Rio Tinto и Anglo American, както и износителят на оръжия BAE Systems и лобистката компания за военна аерокосмическа промишленост ADS.

Не е ясно дали Украйна е била предмет на тези дискусии, но една друга известна фирма, с която Гани се е срещнала, за да обсъди „веригите за доставка на полезни изкопаеми“, е Rothschilds, която има мащабни интереси в Украйна.

През април 2023 г. Гани проведе дискусия с базираната в Париж глобална консултантска фирма, а нейният наследник Алън Мак направи това през май следващата година. Според данните Мак се е срещнал с фирмата, „за да обсъди работата на  Rothschilds  в областта на критичните минерали“.

Корпорацията е поканена на Конференцията за възстановяване на Украйна през 2023 г., проведена в Лондон, и е член на Финансовото партньорство между Обединеното кралство и Украйна. От 2017 г. тя е и основен съветник на украинското министерство на финансите.

Rothschilds, в чийто борд заседава бившият съветник по националната сигурност на Обединеното кралство лорд Марк Седуил, има не по-малко от 53 млрд. долара инвестиции в Украйна.

„Британско-украинско партньорство“

Неотдавна в статия за Unherd изследователят Санг-Хоу Лий цитира високопоставен представител на лейбъристите, според когото Обединеното кралство е участвало в продължителни преговори през цялата минала година, свързани с осигуряването на ексклузивен достъп до украинските минерали, но не е получила адекватна правителствена подкрепа.

В публичното пространство се прокраднаха и някои други срещи. През април миналата година двама видни парламентаристи от Великобритания се срещнаха в Лондон с една от най-големите украински минни инвестиционни компании, за да обсъдят „британско-украинското партньорство в областта на добива на критични минерали“.

BGV Group, която има инвестиции в размер на 100 млн. долара в украински минни проекти, проведе дискусии с тогавашния министър на енергетиката лорд Мартин Каланън и Боб Сили, тогава депутат от Консервативната партия, който заседаваше в Комисията по външни работи на парламента.

Компанията търси инвеститори за проектите си за графит и берилий и заяви в съобщение за медиите, че „Украйна има всички предпоставки да се превърне в един от основните британски доставчици на критични суровини, които са от решаващо значение за модерните технологии и прехода към зелена енергия“.

Бившият британски премиер Борси Джонсън и украинският президент Владимир Зеленски
Снимка: Президенство на Украйна

„Като основен европейски съюзник на Украйна, Обединеното кралство би могло да използва силната си позиция в рамките на НАТО, за да помогне за обезпечаването на минните обекти и транспортните маршрути“, пише Андрий Довбенко, основател на UK-Ukraine TechExchange.

„Огромни ресурси“

В „Ръководството за бизнес в Украйна“ на британското правителство се отбелязва, че „Украйна разполага с огромни ресурси“ и „богата минерална база от желязна руда, манган, въглища и титан“.

Разбира се, подобряването на достъпа до критични минерали е основен приоритет за Уайтхол през последните три години.

През 2022 г. Обединеното кралство изготви първата си по рода си Стратегия за критичните полезни изкопаеми и я актуализира с „ обновяване“ през следващата година. В нея се посочват 18 минерала с „висока критичност“ за Обединеното кралство, включително няколко налични в Украйна, като графит, литий и редкоземни елементи.

Стратегията на Великобритания има за цел, наред с други неща, да „подкрепи британските компании да участват в чужбина“ във веригите за доставка на тези минерали и да „защити Лондон като световна столица на отговорното финансиране на критични минерали“.

Като част от стратегията си за критичните минерали правителството създаде така наречената група Task & Finish, която анализира рисковете за британската промишленост и включва участници от BAE, Rio Tinto и ADS. Групата подчертава, че титанът, редкоземните елементи, кобалтът и галият са сред полезните изкопаеми с риск за доставките във военния сектор на Обединеното кралство.

Великобритания също така стартира Центъра за разузнаване на критични минерали и създаде Експертен комитет по критични минерали, който да съветва правителството.

В доклад на Комисията по външни работи относно критичните минерали, публикуван през декември 2023 г., се стига до заключението, че „Обединеното кралство не може да си позволи да остане уязвимо по отношение на веригите за доставки, които са от такова стратегическо значение“.

Знак за това колко сериозно правителството се отнася към тези въпроси е, че то заявява, че ще „гарантира, че вземането под внимание на критичните минерали е вписано“ в споразуменията за свободна търговия, които договаря с редица държави.

„Регулаторни структури“

Достъпът до полезни изкопаеми в чужбина често зависи от разхлабването на правителствените разпоредби, за да могат чуждестранните корпорации да сключват изгодни сделки.

В декларацията за 100-годишно партньорство Обединеното кралство и Украйна се ангажират да „подкрепят разработването на украинска стратегия за критичните минерали и необходимите регулаторни структури, необходими за подпомагане на максималното увеличаване на ползите от природните ресурси на Украйна, чрез евентуално създаване на съвместна работна група“.

Основната цел на партньорството е да „подкрепи по-благоприятна среда за участие на частния сектор в прехода към чиста енергия“ и да „привлече инвестиции на британски компании в разработването на възобновяеми енергийни източници“.

В по-широк план двете страни ще „работят заедно за укрепване и модернизиране на украинската икономика чрез напредък в реформите, насочени към привличане на частно финансиране“ и „повишаване на доверието на инвеститорите“.

Както наскоро показа „Declassified“, британската помощ за Украйна е насочена към насърчаване на тези реформи в полза на частния сектор и към оказване на натиск върху правителството в Киев да отвори икономиката си за чуждестранни инвеститори.

В документите на Министерството на външните работи за основния му проект за помощ в Украйна, който подкрепя приватизацията, се отбелязва, че войната предоставя „възможности“ на Украйна да осъществи „някои изключително важни реформи“.

Обединеното кралство подкрепя проект, наречен SOERA (Дейност за реформиране на държавните предприятия в Украйна), който се финансира от Американската агенция за международно развитие (USAID), а Министерството на външните работи на Обединеното кралство е младши партньор.

SOERA работи за „ускоряване на приватизацията на избрани държавни предприятия и за разработване на модел за стратегическо управление на държавните предприятия, които остават държавна собственост“.

В документите на Обединеното кралство се отбелязва, че програмата вече е „подготвила основите“ за приватизация, чийто ключов елемент е промяната на украинското законодателство.

„SOERA работи рамо до рамо с правителството на Украйна и предложи 25 законодателни акта, от които 13 бяха приети и приложени“, се отбелязва в най-новите документи на ведомството.

„Геостратегическо съперничество“

Голяма част от външната политика и войните на Обединеното кралство могат да се обяснят с желанието на Уайтхол британските корпорации да се сдобият с ресурсите на други държави.

Нахлуването в Ирак през 2003 г. е свързано основно с петрола, докато десетилетия по-рано бруталната война на Великобритания в Малайската федерация през 50-те години на миналия век е свързана основно с каучука. Подкрепата на Великобритания за Южна Африка в режим на апартейда се обяснява в значителна степен с желанието на Обединеното кралство да продължи да има достъп до огромните минерални ресурси на страната.

Но сега главната грижа е свързана с Китай, който е най-големият производител на 12 от 18-те минерала, оценени от Обединеното кралство като критични.

В основната геополитическа прогноза на Министерството на отбраната – „Глобални стратегически тенденции“’- публикувана миналата година, минералите се споменават 57 пъти, като се отбелязва, че те „ще придобиват все по-голямо геополитическо значение“ и могат да доведат до „нови геостратегически съперничества и напрежения“.

Историята показва, че международната стратегия на Уайтхол по отношение на критичните суровини и борбата му за тези на Украйна ще продължат да определят външната политика на Обединеното кралство и да допринасят за тези бъдещи международни напрежения.

Източник: Declassified UK

Забележка: Оригиналното заглавие на статията е „Великобритания също иска минералите на Украйна“

Превод и редакция: Лазар Лазаров

"Използваме "бисквитки", за да управляваме този уебсайт и да подобрим неговата използваемост. Моля, имайте предвид, че като разглеждате този сайт, вие давате съгласието си за използването на "бисквитки". View more
Cookies settings
Приемам
Отказвам
Политика за бисквитки
Privacy & Cookies policy
Cookie name Active

Who we are

Suggested text: Our website address is: https://mnenia.info.

Comments

Suggested text: When visitors leave comments on the site we collect the data shown in the comments form, and also the visitor’s IP address and browser user agent string to help spam detection. An anonymized string created from your email address (also called a hash) may be provided to the Gravatar service to see if you are using it. The Gravatar service privacy policy is available here: https://automattic.com/privacy/. After approval of your comment, your profile picture is visible to the public in the context of your comment.

Media

Suggested text: If you upload images to the website, you should avoid uploading images with embedded location data (EXIF GPS) included. Visitors to the website can download and extract any location data from images on the website.

Cookies

Suggested text: If you leave a comment on our site you may opt-in to saving your name, email address and website in cookies. These are for your convenience so that you do not have to fill in your details again when you leave another comment. These cookies will last for one year. If you visit our login page, we will set a temporary cookie to determine if your browser accepts cookies. This cookie contains no personal data and is discarded when you close your browser. When you log in, we will also set up several cookies to save your login information and your screen display choices. Login cookies last for two days, and screen options cookies last for a year. If you select "Remember Me", your login will persist for two weeks. If you log out of your account, the login cookies will be removed. If you edit or publish an article, an additional cookie will be saved in your browser. This cookie includes no personal data and simply indicates the post ID of the article you just edited. It expires after 1 day.

Embedded content from other websites

Suggested text: Articles on this site may include embedded content (e.g. videos, images, articles, etc.). Embedded content from other websites behaves in the exact same way as if the visitor has visited the other website. These websites may collect data about you, use cookies, embed additional third-party tracking, and monitor your interaction with that embedded content, including tracking your interaction with the embedded content if you have an account and are logged in to that website.

Who we share your data with

Suggested text: If you request a password reset, your IP address will be included in the reset email.

How long we retain your data

Suggested text: If you leave a comment, the comment and its metadata are retained indefinitely. This is so we can recognize and approve any follow-up comments automatically instead of holding them in a moderation queue. For users that register on our website (if any), we also store the personal information they provide in their user profile. All users can see, edit, or delete their personal information at any time (except they cannot change their username). Website administrators can also see and edit that information.

What rights you have over your data

Suggested text: If you have an account on this site, or have left comments, you can request to receive an exported file of the personal data we hold about you, including any data you have provided to us. You can also request that we erase any personal data we hold about you. This does not include any data we are obliged to keep for administrative, legal, or security purposes.

Where your data is sent

Suggested text: Visitor comments may be checked through an automated spam detection service.
Save settings
Cookies settings