Призови места в национално състезание по немски език грабнаха 20 деца от различни училища в страната. Явилите се ученици са над 250 от общо 72 училища, участвали в надпреварата, организирана от издателство Клет. Тази новина може и да не е толкова „вкусна“ за повечето медийни канали като политическите интрижки около сглобката, но е показателна.
За факта, че България продължава да ражда много талантливи деца в различни направления. Но също като медиите, голяма част от българските граждани предпочитат да обсъждат колко тъпо е поредното телевизионно шоу, отколкото да обърнат реално внимание на израстването и потенциала на децата на България.
Няма да се уморя да повтарям, че сегашната система на делегираните бюджети, в която парите следват ученика/студента е пагубна за образованието ни. Това е проблем по устройство и функция. Епизодичните успехи на български ученици трябва да ни накарат да се замислим какво им дължим. Защото успехите им са въпреки системата, а не благодарение на нея.
Все пак те са свежият полъх, който да ни покаже, че надежда все пак има. Може да не са много, но едно общество винаги бива дърпано напред от своя каймак. Въпросът е той да не бива оставян на дъното, за сметка на утайката в него. Смятам, че за целта са ни нужни различни образователни институти.
Като тук не говоря за безкрайните висши учебни заведения. Те, както и много други образователни програми, са финансирани отвън. Нужни са ни автентични български образователни институти, които практически да развиват уменията и потенциала на подрастващиге в страната ни. Време е да поемем отговорност за бъдещиге си поколения!
Автор: Тодор Беленски
Освен олимпиадите, добре е да се създадат и „работилници“ или да се развият по-добре съставите и дейностите в читалищата, както и да има държавни програми за лагеруване и развитие на извънкласни дейности свързани със занаятите или фолклора; тематични екскурзии,конкурси и д-р. културни мероприятия.