Финансовият министър Теменужка Петкова заяви, че България ще поиска извънредни конвергентни доклади за влизане на страната в еврозоната. Тя се позова на данните на Евростат, според които инфлацията в България през януари 2025 г. е 2,6%.
Референтната стойност за инфлацията, изчислена на базата на трите държави с най-ниска инфлация в ЕС (Италия, Литва и Финландия), е 2,57%. Това означава, че България надвишава референтната стойност с 0,03 процентни пункта. Въпреки че това отклонение е минимално, то формално поставя под въпрос изпълнението на инфлационния критерий. В предишни случаи, като този с Хърватия, ЕК и ЕЦБ са проявявали гъвкавост, изключвайки определени държави от изчисленията, което е позволило на кандидатстващата страна да покрие критерия.
По този повод икономиста Георги Вулджев коментира следното:
„24 часа“ първо написаха буквален фейк нюз, след това се усетиха и го коригираха да е само „наполовина“ фейк. Първоначално в този материал Финландия въобще не беше отчетена в сметките и пишеше, че България напълно формално покрива инфлационния критерий. Напълно погрешно.’

‘След това го коригираха, добавиха Финландия към сметките, но не промениха заглавието. И са пропуснали да поправят началото на текста където пише, че България „напълно“ покрива критерия.’

‘Но по-надолу в материала добавиха текст, в който четем, че сме над критерия, обаче когато разликата била толкова малка (2.6% у нас спрямо 2.57% критерий), „закръглянето се прави в полза на страната кандидат“. За първи път срещам нещо подобно. И разбира се следва обичайното баене как ЕК и ЕЦБ просто могат да извадят която държава си искат от сметките.
Несериозни са тези работи, драги журналисти. Много олеквате в такива моменти. Така или иначе дори да е покрит критерият сега, за да бъде установено, че е устойчиво покрит, трябва да минат месеци. По-полека я карайте. Иначе искане за извънреден конвергентен доклад правителството може по всяко време да заяви. Но ако се чака пълното устойчиво покриване на критериите, то в момента не сме в по-различна позиция, отколкото бяхме преди месец.“
Икономистът доц. Григор Сарийски също изрази cъмнения за политическа поръчка пред Радио „Фокус“:
„Според мен има политическа поръчка да се изкара, че България покрива критериите за еврозоната, за да се получи одобрение да бъде насрочен извънреден конвергентен доклад и България да бъде вкарана в нещо, в което българите наистина не желаят да влизат, поради простата причина, че все повече и повече започват да осъзнават каква щета е влизането в еврозоната.“
Той също така подчерта, че има съмнения относно достоверността на статистическите данни:
„Статистиката послъгва. Ако направите съпоставка между увеличенията на данъчната основа за 2024 г. и отчетената инфлация, ще видите, че цифрите просто някак не се връзват.“
Доц. Сарийски изрази и опасения, че влизането в еврозоната ще донесе сериозни проблеми за страната ни.:
„Големият проблем е, че влизането в еврозоната означава, че ЕЦБ придобива тотален контрол върху парите на всеки един от нас. В момента, в който се вземе решение, което не устройва бюрокрацията в Брюксел и във Франкфурт, парите на всеки от нас могат да бъдат заключени. Буквално се слага един луксозен намордник, а другият му край е в бюрокрацията в Брюксел.“
Той смята, че сценарият за България при влизане в еврозоната ще бъде „хибрид между този на Хърватия и Гърция“, което според него не е благоприятен вариант. Освен това заяви, че приемането на еврото няма да доведе до изсветляване на сивата икономика или подобрение в контрола върху финансовите потоци:
„Чисто механично ние и в момента имаме всички механизми, през които ЕЦБ може да упражнява контрол върху българската икономика. Но ако някой смята, че ЕЦБ ще се загрижи за нашата икономика, просто се лъже. Спасяването на давещите се е дело на самите давещи се.“
Припомняме, че на 22 февруари 2025 г. партия „Възраждане“ организира протест в София срещу плановете България да влезе в еврозоната. Демонстрацията започна пред сградата на Българската народна банка (БНБ), където протестиращите запалиха чучела с лицата на европейски лидери, свързани с еврозоната. След това шествието се премести към представителството на Европейската комисия в София, където протестиращите хвърляха червена боя и бомбички, като запалиха входната врата на сградата.
Протестите на „Възраждане“ срещу приемането на еврото продължават, като партията настоява за провеждане на референдум по въпроса и запазване на българския лев като национална валута.