Парламентът отхвърли комисията за разследване на Делян Пеевски. Предложението, внесено от „Продължаваме промяната – Демократична България“ (ПП-ДБ), не бе подкрепено от достатъчен брой народни представители.
Според резултатите от гласуването, част от депутатите на ПП-ДБ отсъстваха, което на практика доведе до провал на инициативата. Това предизвика вълна от коментари и анализи както в парламента, така и в общественото пространство.
На практика и постави въпроса за искреността на ПП-ДБ в борбата им срещу Пеевски. Политическият анализатор Виктор Блъсков посочи отсъствието на ключови фигури по време на гласуването.
„Вижте цифрите. С тези десет гласа минаваше комисията за разследване на влиянието на Пеевски. Благодарение на ПП и ДБ, това няма да се случи. Сред тези 10 са и Асен Василев и Кирил Петков, лидерите на ПП. Както и най-гласовитите ‘биячи на копейки’ като Манол Пейков.“
Според Блъсков, това отсъствие е умишлено и следва модел на „контролирана опозиция“, при който ПП-ДБ се представят като противници на Пеевски, но на практика не предприемат реални действия срещу него.
„Всичко беше борба с Пеевски, всичко беше против Пеевски. Всеки ‘лош’ е, защото е бил с Пеевски, а всичко ‘лошо’ е като Пеевски го иска. Обаче като стане време – гласува се с Пеевски за конституцията или се отсъства тактически, за да не се разследва. Това, драги приятели, му се вика контролирана опозиция. И ви преметнаха невероятно успешно.“
Журналистката Ружа Райчева изрази своето възмущение в социалните мрежи, като подчерта, че въпреки наличието на достатъчно депутати, които уж подкрепят „санитарен кордон“ срещу Пеевски, предложението не е било прието. Тя отбеляза, че управляващата коалиция продължава да действа под претекста на такъв кордон, но реално прикрива влиянието на Пеевски.
Престрелките в НС
Гласуването и събитията около него показаха сериозни разделения в парламента. От „Има такъв народ“ (ИТН) заявиха, че няма да подкрепят комисията, след като тяхното предложение за разследване на Иво Прокопиев не бе прието. Лена Бориславова от ПП-ДБ призова за подкрепа на комисията, но Тошко Йорданов от ИТН я обвини в лицемерие, като посочи, че ПП-ДБ са управлявали заедно с Пеевски.
Напрежението ескалира, когато Кирил Петков от ПП-ДБ се насочи към мястото на Делян Пеевски, което доведе до словесен сблъсък между двамата. Пеевски обвини Петков, че е в нетрезво състояние и заплаши със сигнал до прокуратурата, докато Петков от своя страна заяви, че ще съди Пеевски за клевета.
Освен това, Манол Пейков от ПП-ДБ съобщи, че е бил блъскан и удрян от депутат от „Възраждане“ в кулоарите на парламента, което допълнително изостри обстановката.