Понякога опасността е толкова близо, че дори една дума може да е фатална. В такива моменти хората се нуждаят от начин да подадат сигнал за помощ – без глас, без шум, без риск да бъдат чути. Един прост жест с ръка се превръща в спасителен знак. Нарича се „Signal for Help“ и вече е разпознат по целия свят като мълчалива молба за помощ.
Жестът е разработен като част от международна кампания срещу насилието. Използва се най-често при домашно насилие, отвличания или в други ситуации, когато човек е контролиран и няма възможност да говори. Подходящ е за онлайн разговори, срещи на живо, или дори при преминаване покрай непознати.
Изпълнява се лесно: дланта е насочена напред, палецът се сгъва навътре, а останалите пръсти се затварят върху него – като юмрук. Има и други варианти – например, когато ръцете са зад гърба и едната хваща другата с палец, скрит в юмрука. Всеки от тези жестове носи едно и също послание: „В опасност съм. Помогни ми.“
Тези сигнали често са неразпознаваеми, ако не знаем какво да търсим. Човекът може да изглежда напрегнат, да избягва контакт с очи, да се движи сковано. Но ако разпознаем жеста, не бива да реагираме веднага и явно – това може да застраши човека. Вместо това можем да подадем знак, че сме разбрали, и дискретно да потърсим помощ от полиция или охрана. Важно е да запомним възможно най-много детайли – лица, дрехи, посока, превозни средства.
Примери от реалността доказват ефективността на тези сигнали.
През 2021 г. в САЩ, 16-годишно момиче беше отвлечено и возено в автомобил. Докато пътували, тя показала сигнала за помощ през прозореца. Шофьор на друга кола го разпознал, алармирал полицията и момичето било спасено. Похитителят е арестуван.
В Канада жена показала сигнала по време на видеоразговор с приятелка. Тя разпознала жеста и подала сигнал до властите. Намесата дошла навреме.
В България също има подобен случай. През 2023 г. в Пловдив жена пуснала бележка в магазин с думите: „Помогнете ми.“ Продавачът реагирал спокойно, подал сигнал и жената била защитена. Макар в случая да не е използван самият жест с ръка, същността остава същата – мълчалива молба за помощ, предадена чрез импровизация и смелост.
Тези истории показват, че познаването на сигналите за помощ е важно. Това е шанс за действие, когато гласът не може да бъде използван. Колкото повече хора знаят за тях, толкова повече животи могат да бъдат спасени.
Тихият сигнал може да бъде вик за помощ. И понякога – шанс за ново начало.