Възможности за държавните органи да могат да налагат ограничаване на достъпа до интернет страници или интернет адреси, предвижда нов законопроект. Измененията са предвидени в Закона за електронните съобщения, подготвен от депутати от ПП-ДБ.
Обичайно при такива спорни предложения, обяснението на вносителите е, че целта е борба с дезинформацията и пропагандата в онлайн пространството.
Законопроектът лансира меко казано стряскащи промени. Сред тях е ДАНС да следи публикации в социалните мрежи. Конкретно се предлага „много големи онлайн платформи с повече от 1 милион потребители в България да бъдат определени като стратегическа дейност по смисъла на Закона за ДАНС“.
Той не е само допълнение към другия законопроект на Министерския съвет от декември м. г., също внасящ изменения и допълнения към Закона за електронните съобщения. Но предлага корекции и в още 6 съществуващи закона, сред които е и споменатият за ДАНС, както и Изборният кодекс.
Предлага се актовете за налагани ограничения да бъдат публикувани на интернет страницата на наказващия орган. Ако в тридневен срок от публикуването лицето не преустанови нарушението, наказващият орган подава искане до председателя на Софийския районен съд да за спиране на достъпа до тези интернет страници или адреси. Съдът трябва да се произнесе до 72 часа от постъпването на иска.
В мотивите към законопроекта е записано, че с предложените изменения се решават различни проблеми – от т.нар. тролски ферми, които координират неавтентично поведение в социалните мрежи.
Проблематичен изглежда фактът, че не съществува ясна формулировка какво точно представлява дезинформацията.
Много остра позиция за законопроекта пуснаха от Съюза на българските журналисти.
“Недопустимо е на държавни органи като Комисията за регулиране на съобщенията и на министъра на електронното управление да се придават ограничителни, че и наказателни функции спрямо онлайн публикации и страници. Защото това не може да бъде оприличено на нищо друго, освен на създаване на „Министерство на истината” а ла Оруел. И си е чиста проба държавна цензура”, пишат те в обръщението си.
„Обществото ни вече е претоварено от експерименти върху фундаментални устои на стабилността му. Подмяната на демокрацията с полицейска държава под предлога за борба с митичната дезинформация е истинската заплаха за всички ни. И изисква решителен отпор“, заявяват още те.