Историите на Уолт Дисни, Джоан Роулинг, Зигмунд Фройд и Юрий Никулин
Много често хората грешат в първоначалната си преценка и бързат да кажат „НЕ“. Theory&Practice разкрива любопитни истории за несправедливо отправени критики спрямо едни от най-известните учени, писатели, политици и творци, които въпреки съмненията в таланта им, постигат голям успех.
Уолт Дисни
Американският филмов продуцент и режисьор, Уолт Дисни в младостта си работил като карикатурист. Вестникът,за който е работил по това време- „The Kansas City Star“, обаче решил да уволни Дисни заради липса на креативност. Според неговите работодатели той не умеел да създаде нищо запомнящо се,но по ирония на съдбата години по-късно същият вестник станал собственост на Уолт. Неговото студио купило канал ABC,който притежавал и „The Kansas City Star“. Въпреки всичко успехът за Дисни се оказал изключително труден. Той преминал през няколко банкрута,получил множество откази от различни студиа,а от MGM отхвърлили героя му Мики Маус. Представителите на студиото смятали,че мишката ще отблъсне женската аудитория. След време филмчето „Мики Маус“ става световноизвестно.
Джоан Роулинг
Първата книга за Хари Потър не стига до читателите, а самата Роулинк по онова време минава през множество препятствия в личен план. Тя преживява развод,постоянна липса на пари,няколко уволнения,защото постоянно пише на компютъра си неща,извън служебните задължения. Книгата за претърпява неуспех по различни причини-авторът е жена, темата на книгата изглежда несериозна и обема е голям. Агентът на Роулинг предложил ръкописа на 12 издателства,преди да получи съгласието на Bloomsbury Publishin.
„Окачих първото писмо с отказ на куненската стена-така се чувствах близка с любимите ми писатели“, разказва Джоан Роулинг,по-късно в свое интервю.
Сега книгата „Хари Потър“,която е цяла поредица се купува от хора на различна възраст.
Зигмунд Фройд
Независимо от отличното си представяне в медицинския факултет на Виенския университет и написаните през това време научни трудове,Фройд не получил работа в университета и не успял да продължи академичната си кариера. В катедра „Психология“,в следващите 20 години не се очаква вакантно място, а Вие нямате достатъчно средства за живеене. Не виждам никакво решение за Вас-напуснете Университета и започнете да пректикувате медицина“. Този съвет е бил даден от университетския преподавател Ернст Фон Брюке на младия Зигмунд Фройд. По-късно Фройд става основател на психоанализата,която е сред основните течения в психотерапията.
Юрий Никулин
Когато се върнал от фронта през 1945 година, Никулин кандидатствал във ВГИК-Руския държавен институт по кинематография. Комисията там определила външността му като неподходяща за киното и го посъветвала да пробва в театралния институт. Там последвал друг отказ. По-късно той получава и още едно „НЕ“ от „Държавния институт за театрално изкуство“ А.В. Луначарски“. През есента на 1946г. Никулин се отказал от всичките си опити да става актьор и се записал в студиото по клоунада при Московския цирк. Циркът се превърнал в неговото призвание-мястото,където остава сърцето му и онова място,на което го откриват след време режисьори в киното.