Новоизбраният президент на САЩ Доналд Тръмп обяви своя проектокабинет за втория си мандат, като номинира редица личности с различен опит и произход. Сред тях са както бивши сенатори, така и бизнес лидери и активисти. Някои от тези номинации предизвикаха сериозни критики сред противниците му . Например, номинацията на Робърт Ф. Кенеди-младши за министър на здравеопазването и социалните услуги беше посрещната със скептицизъм поради неговите възгледи относно ваксините. Той беше сред основните противници на налаганите строги противоепидемични мерки и натиск за ваксинация.
Въпреки това, с Републиканската партия, контролираща Сената, се очаква повечето номинации да бъдат потвърдени без сериозни препятствия.
Ето и кои са номинираните за ключови позиции:
Държавен секретар: Доналд Тръмп заяви, че ще избере за свой държавен секретар 53-годишният сенатор републиканец Марко Рубио. Той е високопоставен член на Комисията по външни отношения и Комисията по разузнаване.
Той ще бъде силен защитник на нашата нация, истински приятел на нашите съюзници и безстрашен воин, който никога няма да отстъпи пред нашите противници“, се казва в изявление на Тръмп..
Изборът на Рубио би трябвало да донесе облекчение за партньорите на САЩ, които се опасяват, че новата администрация може да се оттегли от световната мрежа от съюзи на страната, включително НАТО, отбелязва Ройтерс. Рубио е известен със своите твърди позиции по въпросите на националната сигурност и външната политика. Той е изразявал критики към Русия и Китай, като подчертава необходимостта от по-строги санкции срещу тези държави. Някои анализатори отбелязват, че Рубио може да бъде по-агресивен в своите външнополитически позиции, което може да доведе до напрежение с традиционни съюзници на САЩ.
Министерство на правосъдието
Доналд Тръмп номинира Памела Бонди за поста главен прокурор на САЩ. Тя беше сред групата републиканци, които подкрепиха Тръмп по време на съдебния процес, известен като „пари срещу мълчание“, в Ню Йорк. Тя е първата жена, избрана за главен прокурор на Флорида, заемайки поста от 2011 до 2019 г.
Една от основните критики към Пам Бонди е свързана с нейното поведение като главен прокурор на Флорида през 2013 г.. Бонди, като главен прокурор, е спряла разследването срещу университет, създаден от Доналд Тръмп. В медиите се изказаха много коментари за това, че тя е получила дарение в размер на 25 000 долара от политическата група на Тръмп (Trump Foundation), което съвпаднало с решението ѝ да прекрати разследването срещу образователната институция. Тя беше поддръжник на редица политики на администрацията на Тръмп, като например решение за анулиране на програми за опрощаване на студентски дългове. През 2018 г. изтече информация, че тя е събрала големи суми от дарения от лица и групи, които също имаха интереси в нейните правни решения като главен прокурор..По време на мандата ѝ Бонди се сблъскала с критики относно подхода си към някои правни въпроси като правото на аборт и правата на ЛГБТ+ общността.
Водещ на „Фокс Нюз“ поема отбраната
За поста министър на отбраната е номиниран водещият на телевизионния канал „Фокс Нюз“ Пийт Хегсет. Хегсет е ветеран от Националната гвардия на армията и според уебсайта му е служил в Афганистан, Ирак и Гуантанамо, Куба. Известен е с непоносимостта си към хомосексуалистите и трансджендърите в армията.
Тръмп изрази увереност в способностите на Хегсет, като заяви: „Пит е човек с характер, умен и истински патриот на Америка. С Пит начело, враговете на Америка трябва да знаят, че нашата армия отново ще бъде велика, а Америка никога няма да се предаде.“
Хегсет завършва Принстънския университет през 2003 г. със степен бакалавър по изкуства. През 2013 г. получава магистърска степен по държавна политика от Школата за управление на Джон Ф. Кенеди към Харвардския университет. Хегсет е женен и има четири деца. Някои критици изразиха съмнения относно липсата на военен опит на Хегсет за поста министър на отбраната.
Бивш служител на Сорос оглавява финансовото министерство
Доналд Тръмп номинира известния хедж фонд мениджър и свой дългогодишен съюзник Скот Бесент за следващия финансов министър на САЩ..Бесент няма административен опит, но историята му – в това число и политическите му връзки, е повече от любопитна.Той е известен американски финансист и инвеститор, с дългогодишен опит в управлението на хедж фондове и инвестиционни стратегии. Той работи за милиардера Джордж Сорос – един от най-големите донори на Демократическата партия в САЩ в годините. Бесент е главен инвестиционен директор в Soros Fund Management, преименуван след това на Quantum. Отговарял е за глобалните инвестиционни стратегии на фонда. От този период е един от най-забележителните моменти в кариерата му. Той участва в историческата „Черна сряда“ на 16 септември 1992 г., заради която Сорос си печели славата на „човека, разорил Англия“ – гигантска сделка на борсата, организирана от фонда, води до срив на британския паунд. Великобритания излиза от Европейския финансов механизъм, а Сорос печели над 1 милиард долара за ден.
Подкрепя и финансира кампаниите на кандидат-президенти на Демократическата партия – от Ал Гор, който губи изборите от републиканеца Джордж Буш-младши, през Барак Обама и Хилъри Клинтън. „Републиканският“ завой идва през 2016 г., когато финансистът подкрепя Тръмп. Бесент напоследък е известен с публичната си подкрепа за по-ниски регулации на пазара, по-високи мита за внос, намаляване на дефицита и увеличаване на добива на енергия в САЩ. Тръмп описва Бесент като „един от най-блестящите умове на Уолстрийт“ и го смята за човек, който ще помогне за укрепване на икономическата конкурентоспособност на САЩ. Номинацията на Бесент го прави и първият открит гей финансов министър в историята на САЩ, както и първият представител на ЛГБТК+ общността, който ще заеме този пост.
Джон Ратклиф ще отговаря за ЦРУ
Бившият директор на националното разузнаване Джон Ратклиф е избран за директор на Централното разузнавателно управление (ЦРУ). Той е бивш конгресмен и прокурор и заемаше поста по време на последната година от първия мандат на Тръмп. Изборът на Ратклиф – бивш кмет на скъпо предградие на Далас и федерален прокурор за една година (през 2007 г.) – беше критикуван от демократите заради неопитността на конгресмена в сферата на сигурността. Задачата на директора на националното разузнаване е да установява приоритетите сред заплахите, пред които е изправена страната. Всички, които са заемали този пост досега, са били или бивши дипломати, вещи в областта на националната сигурност, или военни в оставка, бивши ръководни фигури в Пентагона или директори на разузнавателни служби, припомня AFP.
Кристи Ноум – министър на вътрешната сигурност
Губернаторката на щата Южна Дакота Кристи Ноум ще се бори за поста министър на вътрешната сигурност. Израснала в семейна ферма и ранчо в Хейзел, Южна Дакота, Кристи Ноем завършва местната гимназия и продължава обучението си в Северния държавен университет.
След трагичната смърт на баща ѝ през 1994 г. прекъсва обучението си, за да поеме управлението на семейния бизнес. През 2018 г. Ноем става първата жена, избрана за губернатор на Южна Дакота, и встъпва в длъжност през януари 2019 г. По време на мандата си тя се фокусира върху икономическото развитие, образованието и управлението на пандемията. Ноем е известна с консервативните си възгледи и подкрепата си за правата на оръжие, противопоставянето на абортите и ограничителните мерки по време на пандемията. Тя отказва да наложи задължителни мерки за носене на маски и затваряне на бизнеси в Южна Дакота по време на пандемията от COVID-19.
Майкъл Уолц ще съветва Белия дом по въпросите на националната сигурност
Майкъл Уолц е американски политик, военен ветеран и автор, известен с ролята си като конгресмен от Флорида. След дипломирането си Уолц постъпва в Специалните сили на САЩ (Зелените барети), където служи като командир и участва в множество мисии в Афганистан, Близкия изток и Африка.Уолц е автор на книгата „Воински дипломат: Уроци от фронтовата линия на Афганистан и от войната срещу тероризма“, в която споделя опита си от военната служба и вижданията си за външната политика на САЩ. Някои анализатори изразяват загриженост относно твърдата му позиция по отношение на Китай, което може да доведе до ескалация на напрежението между двете страни.
„За мен е чест да обявя, че конгресменът Майк Уолц е избран за съветник по националната сигурност в моя кабинет“, посочва Тръмп в изявление. Той описа Уолц като „експерт по заплахите, породени от Китай, Русия, Иран и глобалния тероризъм“ и като „убеден защитник“ на външнополитическата му програма „Америка на първо място“.
Тулси Габард става директор на националното разузнаване
Бившият член на Камарата на представителите от Демократическата партия, 43-годишната Тулси Габард, ще бъде назначена за директорка на националното разузнаване, предаде Ройтерс.Габард напусна Демократическата партия през 2022 г. и бе смятана за един от възможните кандидати за вицепрезидент на Тръмп.През 2003 г. Габард се присъединява към Националната гвардия на Хавай и служи в Ирак като медицински специалист. По-късно е разположена в Кувейт като капитан, отговарящ за програми за противодействие на радикализацията. През 2002 г., на 21 години, е избрана в Камарата на представителите на Хавай, ставайки най-младият законодател в историята на щата.През 2013 г. Габард става първата индуистка и първата американка от самоански произход, избрана в Конгреса на САЩ, представлявайки 2-ри конгресен окръг на Хавай до 2021 г.. Габард е известна с независимите си възгледи, често отклоняващи се от партийната линия. Тя е критик на интервенционистката външна политика на САЩ и призовава за ненамеса във вътрешните работи на други държави. Също така подкрепя реформи в наказателното правосъдие и легализация на марихуаната. Габард е практикуваща индуистка и е известна с интересите си към йога и медитация.
Той е инженер, изобретател и предприемач с канадско и американско гражданство.През 2022 г. Мъск придоби социалната мрежа Twitter, като я преименува на X Corp. Той е известен с иновативния си подход в различни индустрии, включително космическите изследвания, електрическите превозни средства и изкуствения интелект.
Илон Мъск и Вивек Рамасвами са известни с иновативния си подход и влиянието си в съответните области, като продължават да играят значителна роля в оформянето на бъдещето на технологиите и политиката.