На шестия ден от началото на кризата с тока – протест затвори пътя София – Варна. Точно в 10 ч. днес над 200 жители на 12 села в Ловешко блокираха главния път при пътен възел Абланица. Повод за недоволството беше, че дни наред десетки села в района останаха без ток, а към момента 150 абонати са без електричество. Освен, че мръзнаха на тъмно и студено, хората и бизнесът претърпяха финансови загуби заради изгорелите електроуреди.
Присъстващите на протеста настояваха за решаване на проблемите с електропреносната мрежа и да бъде поискана отговорност от електроразпределителното дружество за ситуацията. Плакатите им гласяха „Оставки“, „Искаме ток“, „6 дни без ток“. Повече инвестиции, увеличаване на сервитутите, за да няма аварии по мрежата 20 kV, което забавя възстановяването на електрозахранването в населените места, както и повече контрол върху ЕРП-тата, поискаха още събралите се протестиращи. Пътуващите, които попаднаха в пътната блокада, изразиха подкрепа към хората, които дни наред бяха без ток и не се стигна до напрежение.
Протест срещу проблемите с тока и предстоящото му поскъпване с 9 на сто от 1 януари се провежда и пред Комисията за енергийно и водно регулиране. Час по-рано КЕВР се събра за обществено обсъждане на цената на природния газ. Очаква се коментар от председателя на Комисията Иван Иванов след края на заседанието.
Същевременно експерти предупреждават за още по-големи предстоящи проблеми с тока. Енергийният експерт Мартин Владимиров посочи, че големият слон в стаята е кога да се случи либерализацията на пазара на тока. Пред Нова тв той предупреди, че за в бъдеще в столицата също ще има проблеми с тока.
Според Българския енергиен и минен форум (БЕМФ), страната изпитва дефицит на електрическа енергия, който се компенсира чрез внос от съседни държави като Гърция, Сърбия, Турция и Северна Македония. Тези доставки обаче са скъпи и не винаги надеждни, особено когато съседните държави също изпитват енергийни дефицити. Проблем у нас е липсата на енергийна стратегия, както и множество трудности в осигуряване на енергийния баланс на системата, посочва председателят на организацията Иван Хиновски. Той не изключи възможността да има режим на тока през зимния период, като уточни, че дефицитът в потреблението е около 500 MW.
Българските домакинства изразходват средно 13,5% от общите си разходи за енергия, като най-голямата част от енергийните разходи са за електричество – 60,7 на сто, посочиха преди дни в доклада си икономисти от Световната банка пред Икономическия и социален съвет. От Световната банка обръщат внимание, че степента на разпространение на енергийната бедност у нас е висока в сравнение със стандартите на ЕС и е по-голяма сред бедните.
През лятото, когато цените на електроенергията бяха над 300 лева за мегаватчас, 50-ото Народно събрание гласува спешно 100-процентова компенсация за небитовите потребители, ако цената на тока на борсата мине 180 лева за мегаватчас. А средствата ще се изплащат от Фонд “Сигурност на електроенергийната система”. Енергийни експерти обаче предупреждават, че ще е почти невъзможно Фондът да поеме подобни компенсации и за битовите потребители след 1 юли 2025 година при сегашното му финансово състояние.
По данни на Евростат, цитирани от икономисти на Световната банка, страната ни е на едно от първите места по енергийно бедни в ЕС по невъзможност за поддържане на достатъчно топъл дом.
Според енергийни експерт Явор Куюмджиев от 1 януари 2026 година голяма част от българите ще останат без възможности да си плащат сметките. Енергийната бедност е дефинирана от Световната банка като домакинство, на което 60 процента от доходите му отиват за плащане на енергийни разходи, като това включва не само електричество, включва отопление, транспорт до работа. Доста голяма част от българското население попада в тези критерии, затова и е толкова важно да имаме приети дефиниции за енергийна бедност и енергийна уязвимост. Никой не знае колко ще е цената на 1 януари 2026 година. Ако вземем пример от цената от сряда на свободния пазар, то цената за потребителя трябва да е на дневна база 0,20 лева за киловатчас без ДДС, а в момента регулираната цена е 0,15 лева за киловатчас без ДДС. Виждате, че това автоматично е около 30 процента ръст на цената, посочва той пред “Труд news”.