Министерството на образованието и науката (МОН) обмисля включване на религиозно образование в учебната програма. Заместник-министърът Емилия Лазарова уточни, че става въпрос за религиозно обучение в философски, културен, исторически и ценностен контекст.
Инициативата е подкрепена от Българската православна църква (БПЦ), която настоява за задължително обучение по канонично вероучение. Според Светия Синод, процесът трябва да завърши със задължително религиозно образование.
Социологическо проучване на агенция „Тренд“ от март 2025 г. показва, че 57% от анкетираните подкрепят включването на религия в учебната програма, вярвайки, че това ще помогне за изграждане на морални ценности у учениците.
Одобрението е по-ниско сред младите и по-високо сред възрастните, вероятно заради различия в социализацията. Една четвърт от респондентите са категорично против.
Много експерти смятат, че религиозното образование е важно за изграждане на морални и етични ценности. Проф. д-р Димитър Грозданов от Софийския университет твърди, че религията е основополагаща за културата и морала в България и не трябва да бъде пренебрегвана в образованието. Според него, то помага на учениците да изградят социални принципи.
Д-р Светослав Петров, анализатор, смята, че религиозното образование ще е полезно за изграждане на идентичност у учениците и толерантност в обществото.
Критиците обаче се опасяват, че задължителното религиозно образование може да доведе до разделения в обществото. Георги Колев, специалист по образователна политика, посочва, че това може да създаде напрежение сред младите хора от различни културни среди.
Стефан Иванов, социолог, заявява, че религиозното образование трябва да бъде изборно, а не задължително, за да не се наруши неутралитетът на държавата по религиозните въпроси.
Иванов добавя, че задължителното религиозно обучение може да доведе до индоктриниране, което е нежелателно в многоконфесионална държава като България.
В българските училища има три утвърдени програми по религия: християнство-православие, ислям и неконфесионално обучение. Те дават възможност на учениците да избират между различни религиозни направления.
Дебатът за задължително религиозно образование продължава. Решението ще изисква внимателно обмисляне на културните, религиозните и образователните аспекти, както и на обществени нагласи.