Българските 15-годишни младежи се справят с базови задачи, проверяващи финансовата грамотност. Малко над 30% от учениците не могат да приложат знанията си в ситуации от реалния живот, включващи финансови проблеми и решения. Само 2.7% от българските младежи умеят да анализират сложни финансови проблеми. Това показва изследването PISA на Организацията за икономическо сътрудничество и развитие (ОИСР) в частта си за финансовата грамотност сред учениците, представено днес от Министерството на образованието и науката (МОН). България постига 426 точки при средно 498 точки за ОИСР.
Включилите се държави в проучването за финансовата грамотност са 20. Най-добре се представят Белгия (527 т.), Дания (521), Канада (519). България е на 15 място. Българските ученици са на една позиция преди Перу (421). Следват Коста Рика (418), Бразилия (416), Саудитска Арабия (412). На дъното е Малайзия (406).
В България е отчетена най-високата разлика от всички 20 страни във финансовата грамотност между бедните младежи и тези с добър социално-икономически статус. Бедните деца имат средно 117 точки по-малко от по-облагодетелстваните си връстници.
Резултатите от изследването идват на фона на обявените вчера ниски резултати от изпита по математика след 10-и клас. Те показаха, че само една четвърт от десетокласниците се справят със задачи, свързани с демонстриране на финансова грамотност.
Първите данни от изследването PISA, измерващо функционалната грамотност на учениците, бяха представени през декември миналата година. То показа, че когнитивните компетентности на повече от половината младежи не са адекватни за решаване на ежедневни проблеми. Делът на българските ученици под критичния праг на постижения в трите изследвани области е тревожно голям – 54% по математика, 53% по четене и 48% по природни науки.