В момента в България има регистрирани 14 огнища на шарка и 1 на чума по овцете и козите. Това обяви изпълнителният директор на Българската агенция по безопасност на храните (БАБХ) Светлозар Патарински: Огнището за чума е във Велинград и около него се разразиха сериозни скандали през последните месеци. Всичко започна още през ноември 2024 г., когато Българската агенция по безопасност на храните (БАБХ) установява огнище на чума по дребните преживни животни (ЧПМЖ) в три стада с общо 1760 овце, отглеждани съвместно.
Различни експерти обаче изразиха съмнения относно диагностицирането на болестите от страна на БАБХ. Един от тези специалисти е Николай Колев, български биохимик и молекулярен биолог, работещ в Германия.Според Николай Колев, НДНИВМИ (Националният диагностичен научноизследователски ветеринарномедицински институт) не е акредитиран за диагностика на чумата. В списъка на акредитираните методи не фигурира RT-PCR тестът за тази болест, нито ELISA с конкретен имунометод за PPR.
Това означава, че резултатите, получени от тези тестове, нямат правна и научна стойност..Възниква въпросът: на каква база БАБХ обявява огнище на болестта, ако липсват валидни и акредитирани тестове? Колев обръща внимание, че липсват индивидуални протоколи за всяко животно със съответната идентификация. Не е налице биохимичен анализ, който да потвърждава заразяване..Натискът върху стопаните може да бъде тълкуван като опит за потулване на липсата на компетенция, смята експертът.
Колев пише всичко това до адвокат Методиева, която защитава семейство Илиеви от Велинград, но и го изпраща до депутатите в парламента.
Разминаванията между официалните документи и твърденията пред медиите (например от д-р Илиян Костов) будят съмнение за опит за манипулиране на информацията, посочва още той.
‘След блокада от страна на ГЕРБ-ДПС депутати моето становище не бе включено като точка от дневния ред и макар да стоя на стената на пауза 3 часа, не беше изслушано‘, разкрива Николай Колев в обръщение до медията ни.
От своя страна адвокат Методиева посочва, че липсата на пълна и прозрачна документация компрометира достоверността на изследванията и прави административните мерки на БАБХ неправомерни.Тя подчертава, че БАБХ упражнява силен натиск върху животновъдите, въпреки че няма категорични доказателства за наличие на заболяването.
Методиева намеква за възможни корупционни или икономически интереси зад действията на БАБХ. Потенциалните мотиви, по думите й, могат да включват:
- Злоупотреба с евросубсидии – унищожаването на животни може да позволи усвояване на европейски средства за компенсации.
- Облагодетелстване на големи ферми – репресиите върху дребните животновъди могат да бъдат част от процес по централизация на животновъдството.
- Прикриване на некомпетентност – възможно е БАБХ да прикрива грешка или лоша администрация, като създава изкуствена криза.
Скандалът във Велинград не е първият случай, в който БАБХ се замесва в спорни решения, водещи до масови евтаназии на животни и финансови загуби за фермерите.
Примери за предишни съмнителни случаи:
- 2018 г. – Чума по дребните преживни животни (ЧПМЖ) в Странджа
- Десетки хиляди животни бяха умъртвени по нареждане на БАБХ.
- Европейската лаборатория в Монпелие не потвърди диагнозата, което породи съмнения за неправомерно избиване.
- Фермерите загубиха поминъка си, а обезщетенията бяха минимални.
- 2019 г. – Африканска чума по свинете
- БАБХ издаде заповеди за масово избиване на прасета, без ясни доказателства за зараза в някои ферми.
- Случаят доведе до протести и напрежение между фермери и държавни институции
В България се наблюдава тенденция на централизиране на животновъдния сектор. Чрез подобни действия малките стопанства са поставени в уязвимо положение, а големи фирми изкупуват бизнеса им евтино.Избиването на животни пък осигурява достъп до европейски обезщетения и субсидии. Ако се обяви огнище на заболяване, БАБХ получава контрол върху разпределението на държавни и европейски компенсации.
Скандалът във Велинград разкрива дълбоки проблеми в българското животновъдство, административния контрол и политическата система. Дали това е просто грешка или добре планирана схема – остава въпрос, който изисква независимо разследване. Случаят предизвиква широк обществен отзвук и поставя въпроси относно прозрачността на процедурите, правата на животновъдите и ефективността на мерките за контрол на заразните болести по животните.
Биография на Николай Колев:
Завършил висше образование като отличник на випуска си през 1998 г. в ПУ „Паисий Хилендарски“, спец. Университетска Биология / Молекулярна Биология
Под ръководството на Проф. д-р Иван Минков.
Специализация:
Дипломна работа – „Кинетика и метаболизъм на рибозими молекули, таргетиращи РНК вируси“ (01.1998 – 09.1998 г.) в Институт по Молекулярна Биология и Биотехнология към Фондацията за Изследвания и Технологии на Гърция, гр. Хераклион, под ръководството на Проф. д-р Мартин Таблер.
2000 – 2001 г. – Специализация в Германия, гр. Бон, Център по Експериментална Хематология и Трансплантационна Медицина под ръководството на Проф. д-р Йоханес Олденбург.
Професионален опит:
2011 – 2012 г. – Фармареферент към фирмата Байер АД, гр. Леверкузен, Германия.
От 2013 г. досега – Консултант по биохимия и молекулярна биология на свободна практика с контрагенти различни фирми (между които Байер АД, Сименс АД и др.), както и частни лица