„Кое налага необходимостта „Школо“ да се продаде на чужда компания?“ Този въпрос отправя председателят на Съюза на ръководителите в системата на народната просвета, бивш директор на 119-о училище в София Диян Стаматов, след като стана ясно, че британска компания ще придобие българската училищна платформа. Ето какво написа той:
„През 2016 година един малък екип стартира “Школо” и за 3 години успя да издигне до едно ново ниво ефективността на комуникацията с родители, оценяването, проследимостта на всичко случващо се в училище. В края на декември 2023 г.
“Школо” стана част от Джуниър Едюкейшън- британски доставчик на образователен софтуер. Един успешен български продукт, разпознаваем от директори, учители, ученици и родители в цялата страна продължава напред своето развитие, но в чужди ръце. Кое налага необходимостта “Школо” да се продаде на чужда компания?Беше ли оценен продуктът на “Школо” на българския пазар?
Какви ще са последиците за българското образование от преминаването на “Школо” на английския пазар?Мисля, че всеки може да даде отговор на тези въпроси, а и да повдигне свои такива.Истината е, че, ако електронният дневник, който създаде “Школо” напусне изцяло българския пазар, най-добрата алтернатива, която да го замести ще са познатите до болка хартиени дневници. За творението НЕИСПУО… по-добре нито дума.“
Остават въпросите и коментарите по темата, а те са много. Румяна Шаламанова коментира: „Образованието и запазването на националната му идентичност, както и на всички образователни услуги, трябва да са приоритет на националната сигурност. Всяко друго действие би трябвало да се определя като национално предателство!“
Друг потребител сподели следното мнение: „МОН направи каквото беше необходимо, за да ликвидира тази платформа! Затова и я продадоха според мен. Просто прочит на събитията от последните няколко години.“
Повечето хора са на едно мнение и то е, че от тук нататък каквато и политика за защита да бъде декларирана от новите собственици на Школо, личните данни ще се администрират от небългарска компания и от държава, която вече не е член на ЕС. Интересно е, каква ще бъде позицията на компетентните държавни органи по въпроса.