В последните години инфлацията сериозно е подкопала покупателната способност на българите, особено що се отнася до основни хранителни стоки. Данни, представени от икономиста Стоян Панчев, показват драматично обесценяване на ваучерите за храна – инструмент, предназначен да подпомага работещите чрез необлагаеми средства за хранителни разходи.
Според изчисленията, ваучер от 200 лв., получен преди пет години, днес има реална стойност от едва 131 лв., което означава загуба от 53% спрямо инфлационните процеси. Дори за последните три години (до началото на 2025 г.), този спад е 38%. С други думи, ако искаме да запазим същата покупателна способност, номиналът на ваучера трябва да бъде увеличен на поне 305 лв.
Ето и целия анализ на Панчев:
Излезли са някои любопитни сметки за инфлацията при храните. За последните 5 години ваучерите за храна са загубили 53% от реалната си стойност (с отчетена инфлация) или 38% от стойността си за последните три години до началото на 2025 г. Т.е. в края на 2024 г., от номинал на стойност 200 лв. преди 5 години, днес можете да си купите храни за 131 лв.
Погледнато по друг начин, за да запази ваучер от 200 лв. стойността си от преди 5 години, то неговият размер трябва днес да бъде малко над 305 лв. За последните 3 години, по официални данни, хлябът у нас е поскъпнал с 18,9%, млякото, млечните продукти и яйцата са поскъпнали с 41,7%, месото – средно с 41,1%, а зеленчуците – с 43,5%. При това тази статистика не включва допълнителното рязко поскъпване от началото на 2025 г. (хляб – с 20%, краставици – 13,7%, олио – 5,4%).
Следователно
- Очевидно, че искането за увеличние на номинала (и квотата) за ваучерите за храна е оправдано, ако искаме да запазим и дори увеличим реалния им размер.
- С плановете на правителството да вдига МОД и съвсем скоро различни видове осигуровки и данъци, става още по-важно да се преборим за по-добра възможност за пазаруване на храна без данъчни тежести.
- Инфлацията е като сложна лихва, натрупва се и ефектите се засилват, колкото повече време минава. След период като 2021-2023 г. няма как да се върнем на предишните цени и стопанската болка ще продължава напред.
- Затова ще виждаме и популистки упражнения, които в добрия случай просто вдигат шум без особени ефекти, в лошия могат да ни докарат до реални проблеми.
Ситуацията с инфлацията при храните ясно показва необходимостта от адекватни икономически мерки. Увеличението на ваучерите за храна и облекчаването на данъчните тежести за основни стоки могат да бъдат част от решението, но без стабилни антиинфлационни политики и контрол върху факторите, водещи до покачване на цените, потребителите ще продължат да усещат натиска на скъпотията.