Коментар на Тихомир Чергов представя психологически трик за преодоляване на манипулативни медийни съобщения и отрицателни емоции. Той е едновременно провокативен и дълбоко ангажиран със съвременната културна и социална динамика.
Това, което Чергов предлага, е начин за емоционално дистанциране и за изграждане на вътрешна увереност, която да предпази личността от въздействието на манипулации и лъжи. Какъв е този психологически трик и как можем да го използваме в ежедневието си?
Чергов започва с излагане на физиологичните процеси, които се задействат в нашето тяло при излагане на манипулативна информация. Тези процеси включват ускорен пулс, напрегнато дишане и мускулни контракции, които представляват несъзнателна реакция на стрес. Подобни реакции се наблюдават при използване на детектор на лъжата, когато индивидът усеща, че се лъже или манипулира.
Тази физиологична реакция показва, че негативните емоции като гняв, страх или раздразнение са не само психични, но и физиологични. Когато човек бъде изправен пред манипулативни съобщения, които атакуват неговата истина или ценности, неговият организъм реагира на тях с физиологичен стрес.
Интересна част от разсъжденията на Чергов е използването на примера с расистките обиди срещу белите хора. Той прави паралел между реакциите на различните расови групи към обиди на расова основа. Според него, белите хора са имунизирани срещу тези обиди, защото вътрешно вярват в истинността на своите ценности и идентичности. Тази увереност в собствената истина ги прави безчувствителни към манипулации и обиди, като те не позволяват на негативните думи да влияят на тяхното емоционално състояние.
Чергов твърди, че това е резултат от вътрешната убеденост в реалността на собствената идентичност и позиция. Според него, белите хора не само че не се обиждат от расистки обиди, но и в същото време се дистанцират от тях, защото знаят, че те не отразяват реалността, а са просто проява на чужда завист или гняв.
Основният психологически трик, който Чергов предлага, е, че истинската увереност идва от вътрешното убеждение за собствената истина. Когато човек е убеден в своите ценности и вярвания, той не е податлив на манипулации, независимо от външните фактори. Този вътрешен мир и увереност са основата на защитата срещу външния натиск и манипулациите, които ежедневно срещаме, било то по телевизията, в медиите или в лични взаимодействия.
Трикът се състои в това да не позволяваме на чуждото мнение, което ни манипулира, да се отрази на нашето вътрешно чувство за истина. Както белите хора не се обиждат на расистки обиди, така и човек, който е уверен в своите убеждения и идентичност, няма да бъде засегнат от манипулативни медийни съобщения, които не отразяват реалността.
Ефективността на този подход се крие в неговата основна концепция: увереността не идва от мнението на другите, а от вътрешното убеждение. Когато човек знае, че неговите вярвания и ценности съвпадат с истината, той е неподатлив на външни влияния, които се опитват да го манипулират или да създадат у него чувство на съмнение. В този смисъл, реакцията на манипулативни съобщения става все по-спокойна и рационална, а емоционалният стрес от тях намалява значително.
Ето и коментарът му без редакторска намеса: