Светът е на прага на историческа трансформация, като в центъра на тези събития се намира Доналд Тръмп. Доминиращите сили в международните отношения вече не могат да разчитат на старите икономически и политически механизми, които доскоро изглеждаха непоклатими. Тръмп обеща да върне Америка към нейната предишна мощ, но се сблъска с нова политическа реалност. В нея мирът е почти невъзможен без радикални промени в глобалното статукво.
Символ на тези промени е срещата на американския президент с украинския му колега Володимир Зеленски. Интересен ккоментар за нея и цялостните идеи на Тръмп направи Тихомир Чергов. Той коментира събитията по следния начин
‘Перфектно измислено и изиграно от Тръмп. Също отлично изиграно и от Путин. Политическо гросмайсторство.
Проблемът на Тръмп беше, че е обещал мир, а мирът е почти невъзможен при сегашното статукво в Киев и Брюксел. Освен това част от неговата „база“, от електората му – най-вече по-дъртите „бумъри“ – са доста наивни и още се връзват на пропагандата за „студената война“ и „демокрацията“ – и щеше да е малко неудобно директно да отрязва Зеленски.С други думи – на Тръмп му трябваше публичен повод, който да му позволи да си измие ръцете и да изхвърли Зеленски. Трябваше му точно такава сцена да се случи, той предвиди с лекота, че самонадеяният, неособено умен и кокаиново зависим киевски диктатор ще падне в капана – и ще се държи точно така, както Тръмп очакваше от него да се държи. мСега Тръмп може спокойно да каже: „Опитах всичко за да постигна мир, но вие сами видяхте какъв човек е Зеленски, как се държи и как с него не може да се работи и не може да се постигне никаква договорка. Сами видяхте с очите си за какъв човек става въпрос“. След което да спре всякаква подкрепа за Украйна и да даде картбланш на Путин да ги помете.А Путин си изигра гросмайсторски картите като проведе учтиви и дипломатични преговори с Тръмп, макар да знаеше, че е невъзможно да постигнат договорка за примирие, която да устройва Русия. Но Путин също предвиди с абсолютна точност какво ще се случи и как ще се държи киевският нанодиктатор – и се престори много добре на „готов за преговори и мир“, съзнавайки, че после Зеленски сам ще изгори стола, на който седи.’
„Много е дразнещо, че хората отказват да видят голямата картинка и отчаяно се вторачват в незначителните детайли, в които са си забили погледите“, пише Чергов.
Той смята, че идеята, че Тръмп е просто бизнесмен, който иска да направи сделка за „минералите на Украйна“, е пълна илюзия:
„Какви минерали, какви пет лева, вие нормални ли сте изобщо? Не виждате ли, че това е просто номер?“
Според него Тръмп не е просто „директор на верига магазини, който да ‘прави сделка'“ – вместо това той вижда себе си като лидер, който има мисия да промени световния ред.
„Става въпрос за хилядократно по-важни неща от някакви пари – как ще работи световната икономика от тук нататък и какъв ще бъде новият световен ред.“
Чергов подчертава, че либералната икономическа система се крепи на хегемонията на долара.
„Американците имат на практика печатница за пари и като си имаш печатница за пари вкъщи, не ти трябва да работиш и да произвеждаш, можеш да си купуваш от другите.“
Той обяснява, че чрез гигантски търговски дефицити, САЩ всъщност издържат съюзническите си икономики:
„Доларите, получени от европейците (най-вече германците) за износа им, после се връщат на Уолстрийт, където се купуват дългови облигации.“
Това създава финансова зависимост, която позволява на САЩ да трупат астрономически дълг, но в същото време поддържа тяхната световна доминация. Тази система е особено проблематична за Европа, която „изнася всевъзможни финансови, консултантски и други ‘услуги’, които аз наричам ‘офисна икономика’.“ Той сравнява това с бюрократично назначаване на роднини и приятели на измислени длъжности – стратегия, която на практика подкопава икономическата основа на континента.
Чергов прави паралел между настоящата ситуация в САЩ и краха на Испанската империя:
„Испанската империя след Великите географски открития държала световното злато (еквивалента на ‘печатница за пари’) и спряла да се развива, разчитайки, че тая печатница ще работи вечно за тях.“
Той предупреждава, че Америка върви по същия път и че Тръмп осъзнава тази опасност:
„Точно това се опитва Тръмп да предотврати и това е мисията на живота му. Иска да излезе от тази пирамида преди да е рухнала и да е нанесла непоправими щети на Америка.“
В същото време той твърди, че европейските либерални елити се противопоставят на тази промяна:
„Те са заложили всичко, целите си икономики и бъдеще на точно тази схема, която в момента Тръмп се опитва да разруши.“
Според него тези елити не се интересуват от дългосрочната съдба на Европа, а единствената им цел е „да се наядат, да се напият, да се наживеят – а идните поколения кучета ги яли.“
„Европа е като някакво богаташко детенце, завършило измислена и безполезна хуманитарна специалност, и работещо измислена работа, само за да може богатите му родители да го финансират“, пише Чергов.
Той смята, че континентът трябва да спре да разчита на старите си механизми за икономическо оцеляване и да се върне към реално производство и индустриално развитие.
„Богатите родители вече ги няма обаче, а в наследство са оставили само дългове.“
Европа, според него, трябва да се „събуди“, но не просто по призива на същите политически елити, които са я довели до тази криза
„За да може Европа наистина да се стегне, трябва да се отстранят тези, които сега призовават ‘Европа да се събуди и стегне’.“
Тихомир Чергов очертава картина на глобалната икономическа система като крехък баланс, който се руши пред очите ни. В центъра на този процес стои Тръмп – не просто като политическа фигура, а като катализатор на промяна.
„Не знам защо хората отказват да излезнат от тая тъпа медийна матрица, че Тръмп бил ‘бизнесмен’ и дошъл да ‘прави сделки’.“