С блокада, парализирала наземния транспорт в София за шест дни, и финална договорка в последния момент, протестът на транспортните синдикати приключи. От вторник сутринта в столицата отново ще се движат автобуси, тролеи и трамваи. Това стана възможно след като правителството отпусна 15 млн. лв., а Столичният общински съвет реши да увеличи заплатите на служителите с по 300 лв.
Новината обяви в понеделник вечерта вицепрезидентът на КНСБ Тодор Капитанов. Той каза, че започва организация за възстановяване на нормалното движение по всички линии.
Решението за прекратяване на блокадата дойде часове след като премиерът Росен Желязков съобщи за допълнителното финансиране. Така, без поемане на дългосрочен ангажимент, но с бърза реакция, правителството даде възможност на общината да действа.
Веднага след новината три общински комисии – по финанси, транспорт и икономика – решиха средствата да бъдат използвани за увеличение на заплатите.
По същото време в София се провеждаше демонстрация в подкрепа на кмета Васил Терзиев. Той беше подложен на сериозен натиск от синдикати и опоненти, които го обвиняваха за кризата. Терзиев нарече мярката на кабинета „краткосрочна и сакава“ и заяви: „Създадоха си кризата, решиха си я.“
В разигралата се ситуация интерес имаха синдикатите, както и политическите сили в Столичния съвет. За профсъюзите моментът беше подходящ – недостиг на кадри, обществен натиск и уязвим кмет. За опозицията – шанс да атакува управлението и да демонстрира социална загриженост.
Кризата се задълбочи в понеделник сутринта, когато синдикатите заплашиха с безсрочна блокада и спиране на метрото – последният работещ елемент от транспорта в София.
Малко по-късно ГЕРБ публикува видео от среща между Желязков, финансовия министър Теменужка Петкова, Бойко Борисов и представители на СОС от ГЕРБ, БСП, ИТН и ВМРО. Желязков обясни, че е говорил и с Терзиев, и със синдикатите. Предложил им е 15 млн. лв. Те приели и обещали да прекратят стачката.
Остава неясно как точно ще се разпределят парите и дали ще са достатъчни. Желязков заяви, че това е работа на СОС, а не на кмета.
Миналата година директорите на общинските транспортни дружества бяха сменени с гласовете на ГЕРБ, БСП и ИТН, при несъгласие от ПП-ДБ и „Спаси София“.
ГЕРБ и БСП подкрепиха протестите и нападнаха Терзиев за бездействие. ПП-ДБ нарекоха блокадата политическа акция срещу кмета.
На брифинг в общината Терзиев заяви, че не приема решения, които не решават същината на проблема. Предупреди, че ако се изпълнят всички искания без реформи, през октомври няма да има пари дори за заплати.
Синдикатите първо поискаха увеличение от 400 лв., но след няколко дни се съгласиха на 300. Кметът предложи 100 лв. към заплатата и двойни бонуси за най-натоварените сектори – автотранспорт и електротранспорт.
Синдикатите отхвърлиха офертата като недостатъчна. В понеделник обявиха, че може да спрат изцяло транспорта, включително метрото.
Протестът, организиран от КТ „Подкрепа“ и КНСБ, започна на 14 май. Това е вторият голям протест в транспорта за по-малко от година. Последното увеличение беше в края на 2024 г. Тогава, след протести, заплатите се повишиха с 15%, а беше въведена и бонусна система.
Сега блокадата е прекратена. Но въпросът остава – дали проблемът е решен или само отложен.