Преди 148 години, на 20 април 1876 г., по стар стил, гръмва първата пушка на Априлското въстание. Предците ни „вдигат глава“ срещу цяла империя, в името на свободата на България.
Макар и неуспешно, това въстание представлява своеобразен връх на българското националноосвободително движение.
В основата на въстанието е т.н. Гюргевски революционен комитет, в който били: Стефан Стамболов, Панайот Волов, Стоян Заимов, Никола Обретенов, Георги Бенковски, Иларион Драгостинов и други.
Ръководител бил Стамболов, а секретар – Стоян Заимов.
Зверствата при потушаването на въстанието не остават скрити от световната общественост. Анкетната комисия на Юджийн Скайлер с участието на Дженюариус Макгахан и Алексей Церетелев изнася безспорни доказателства за кланената, предизвикали гневната и съчувствена реакция на света.
Организират се митинги и подписки в защита на българския народ, близо 3000 статии са посветени на трагичните събития, десетки известни личности като Дмитрий Менделеев, Лев Толстой, Джузепе Гарибалди, Уилям Гладстон и Чарлз Дарвин издигат глас за българите.
В крайна сметка Априлското въстание и общественият отзвук от него водят до Руско-турската война и Освобождението на България.