През 1995 г. ЮНЕСКО обявява 23 април за Международен ден на книгата и авторското право.Началото му обаче датира много преди това в Испания. Отделянето на ден за празнуване на книгите води началото си от испанския писател Висенте Клавел Андрес.
През 1922 г. той предлага идеята като начин да се отдаде почит на сънародника си Мигел де Сервантес. Четири години по-късно първото честване се случва на 7 октомври, рождения ден на Сервантес, но е преместено на 23 април, датата на смъртта му през 1930 г.
Този ден бележи рождението и смъртта на много други бележити автори. Според Юлиянския календар, на 23 април 1564 г. е роден, а 54 години по-късно умира Уилям Шекспир. А според Грегорианския календар на тази дата, освен Мигел де Сервантес този свят напуска и Инка Гарсиласо де ла Вега.
Всяка година от 2001 г. един град по света се избира за Световна столица на книгата на ЮНЕСКО за една година. Избраният град има за задача да извършва дейности през целогодишното си определяне за насърчаване на култура на четене и разпространение на нейните ценности сред всички възрасти и групи от населението във и извън националните граници.
Четенето на книги носи със себе си множество предимства – дава на хората възможност да изследват нови светове, разширява знанията и разбирането ни за света около нас. Литературата е мощен и ефективен инструмент за предаване на информация и знания по целия свят, насърчавайки културата, образованието и науката.
Силата на книгите е бегранична, защото те успяват да пресичат пространството, времето и поколенията, обединявайки култури и свързвайки настоящето с бъдещето и миналото.
Най-важното обаче е развиването на въображението и себепознанието. Важният въпрос не е само колко хора честват един ден от годината. Празник за четящите е всеки ден, в който са отдадени на любимото си занимание. Затова и в края на тази статия ви отправям отворено предизвикателство. Напишете в коментар любимите си книги, както и както ви вдъхновява в четенето. И коя е последната книга, която е останала дълбоко в съзнанието ви. Нека празник на книгата да бъде всеки ден и той да не приключва!
Автор: Тодор Беленски
Дипломацията, Войната се завръща, На кол вода пиехме, Кара тепе, Крадецът на книги, Аушвиц, Човека в търсене на смисъл, Строителите на съвременна България, Под игото, Задочни репортажи за България и още много. Трудно ми е да кажа кое е най-любимата ми.