„Накъдето и да се обърнем, виждаме триумфа на капитала. Капиталът преобладава навсякъде: в складове, фабрики, офиси, университети, обществени болници, медии – в космоса, но също и в микрокосмоса на генното инженерство. И така, как се осмелявам да твърдя, че капитализмът е убит? От кого? Възхитително ироничният отговор е, че капитализмът е убит от собствената си ръка… от капитала!“ Това пише бившият финансов министър на Гърция Янис Варуфакис в платформата Х.
„Ако съм прав, въпросът не е какво ще ни направи ИИ в бъдеще, а какво вече се е случило: Капиталът стана толкова доминиращ, че мутира в толкова токсичен вариант, че като глупав вирус уби своя гостоприемник, капитализма , заменяйки го с нещо много, много по-лошо.
Този нов капитал-мутант, който уби капитализма, живее в пословичния облак – така че нека го наречем облачен капитал.
Какво е облачен капитал? Какво го прави толкова различен? Облачният капитал, разбира се, всъщност не живее в облака. Той живее долу на Земята, включващ мрежови машини, сървърни ферми, клетъчни кули, софтуер, алгоритми, управлявани от изкуствен интелект – и разбира се живее на дъното на нашите океани, където почиват несметни мили оптични кабели.
За разлика от традиционния капитал, от въдици през парните двигатели на Индустриалната революция до днешните модерни индустриални роботи, които са произведени средства за производство, облачният капитал не произвежда нищо – той включва машини, произведени така, че да променят човешкото поведение. Това е Alexa на Amazon или Assistant на Google или Siri на Apple: това е произведено средство за модифициране на поведението. Това е машина, част от капитала, която ние обучаваме да ни обучава да я обучаваме да определя това, което искаме. И след като го искаме, същата мрежова машина ни го продава директно, заобикаляйки пазарите. Сякаш това не е достатъчно, същата машина успява да ни накара да поддържаме огромната мрежа от машини за модификация на поведението, към която принадлежи, с нашия безплатен доброволен труд.
Ние го поддържаме, докато публикуваме рецензии, оценяваме продукти, качваме видеоклипове, изказвания, снимки – помагаме за възпроизвеждането на облачен капитал, без да получаваме нито стотинка за нашия труд. На практика ни превърна в свои облачни крепостни! Междувременно във фабриките и складовете, където наетите пролетарии работят при все по-несигурни условия, същите алгоритми, които променят поведението ни и ни продават директно продукти – тези алгоритми се внедряват, обикновено от цифрови устройства, свързани към китките на работниците, за да направят пролетариите, работниците в складовете, във фабриките работят по-бързо, да ги насочва и да ги следи в реално време. Започнах с това, че накъдето и да се обърнем, се спъваме в триумфа на капитала. Но облачният капитал е истинският победител.
Удивително е как той изпълнява едновременно пет роли, които преди са били извън капацитета на капитала: Облачният капитал грабва вниманието ни. Той произвежда нашите желания. Продава ни директно, извън всякакви традиционни пазари, това, което ще задоволи желанията, които ни е накарало да имаме. Той движи пролетарския труд на работните места. И извлича огромна безплатна работна ръка от нас, нейните облачни крепостни селяни. Изненадващо ли е, че собствениците на този облачен капитал – да ги наречем облацисти – притежават немислима досега сила да добиват? Да извлича огромна принадена стойност от пролетариите; несметни количества безплатен труд от почти всички; и умопомрачителни облачни наеми от васални капиталисти – от продавачи?
Чудно ли е, че те са много по-могъщи, отколкото биха могли да бъдат Хенри Форд или Рупърт Мърдок? „Чакай“, чувам те да казваш. „Наистина ли Джеф Безос е различен от Хенри Форд? Не са ли всички те вид монополисти капиталисти? Монополисти?“ Не, Amazon не е монополно капиталистическо предприятие. В момента, в който влезете в Amazon вие сте излезли от капитализма напълно! Разбира се, мястото се обединява с купувачи и продавачи. Така че, да, това е огромна платформа за търговия, но не, пазар, който със сигурност не е! Един мъж на име Джеф притежава всичко. Но той е много, много повече от обикновен монополист. Джеф не притежава фабриките, които произвеждат нещата, продавани на неговата платформа от традиционни капиталисти, които трябва да го използват, за да извършват търговията си. Това, което той притежава, е по-важно: Джеф притежава алгоритъма, който решава кои продукти виждате и кои не – същият алгоритъм, който сте обучили да ви познава перфектно, така че да ви свърже с продавач, когото също познава отлично , с оглед на максимизиране на вероятността всяко такова съвпадение, транзакция да генерира за Джеф най-високия наем, който Джеф може да начисли на продавача за това, което купувате: до 40% от това, което плащате, се прибира от Джеф, облачният!
Умът се бунтува срещу огромността, но също така и срещу радикалната новост на този вид експлоатация: същият алгоритъм, който помагаме да обучим в реално време, за да ни опознае отвътре – същият алгоритъм променя нашите предпочитания и администрира избора и доставката на стоки, които ще задоволяват тези предпочитания. Ако вие и аз напишем „електрически велосипеди“ или „бинокъл“, докато сме в Amazon , вие и аз ще получим напълно различни препоръки. На традиционен пазар или търговски център би било така, сякаш вие и аз вървим един до друг, очите ни са насочени в една и съща посока, една и съща витрина, но трябва да виждаме различни неща в зависимост от това какво иска алгоритъмът на Джеф от нас да видим. Всички, които навигират наоколо Amazon – с изключение на Джеф Безос, разбира се – всички в Amazon се скитат наоколо в алгоритмично изградена изолация, сякаш в паноптикум, където, неспособни да се видим, виждаме само всевиждащия алгоритъм на Джеф или, по-точно , само това, което неговият алгоритъм ни позволява да видим с оглед на максимизиране на неговата облачна рента – което, разбира се, е днешната версия на земната рента, която феодалите са извличали от своите васали и селяни. Това не е капитализъм. Дами и господа, добре дошли в технофеодализма! Как облачният капитал уби капитализма? Как се издигна? Кой плати за това? За да не забравяме, капитализмът имаше два стълба: пазари и печалба. Разбира се, пазарите и печалбата остават повсеместни.
Въпреки това облачният капитал е изгонил както пазарите, така и печалбите от центъра на нашата социално-икономическа система, изтласквайки ги в периферията и ги заменяйки: Пазарите, средата на капитализма, бяха заменени от облачни владения – цифрови платформи за търговия като Аmazon или Alibaba, които, както видяхме, изглеждат като пазари, но не са. А печалба? Горивото на капитализма? Е, това е заменено от своя феодален предшественик: наем. Но по-конкретно, нова форма на наем, облачен наем, който трябва да бъде платен за достъп до тези облачни владения или цифрови платформи. Но как се появи облачният капитал? Той започна живота си в края на 90-те години на миналия век, когато първоначалният Интернет, който беше Commons – той функционираше като зона без капитализъм – този оригинален Интернет, Интернет 1.0, ако искате, беше приватизиран от възникващия Голям техн. Кой плати трилионите, които струваше производството и натрупването на облачен капитал толкова бързо в ръцете на толкова малко облаци? Стряскащият отговор е: най-вече централните банки на страните от Г-7! Как се случи това? Е, случайно, или по-точно от… криза! След колапса на финансовия сектор от 2008 г. нашите централни банкери отпечатаха до 35 трилиона долара, за да спасят банкерите във време, когато правителствата подлагаха нашите народи на жестоки икономии. Капиталистите бяха достатъчно умни, за да предвидят, че мнозина ще бъдат твърде бедни, за да купуват техните неща. Така че, вместо да инвестират, те отнесоха парите на централната банка на фондовата борса и пазарите на облигации, където купиха акции, облигации – заедно с яхти, изкуство, биткойн, NFT всякакви „активи“, до които можеха да се докопат. Единствените капиталисти, които действително инвестираха в капитал, бяха собствениците на Big Tech. Например, 9 от всеки 10 долара, вложени в създаването на Facebook, идват от тези пари на централната банка!
Ето как беше финансиран облачният капитал и как облаците станаха нашата нова управляваща класа. В резултат на това реалната власт днес не е в ръцете на собствениците на машини, сгради, железопътни и телефонни мрежи, индустриални роботи. Тези старомодни, земни капиталисти продължават да извличат принадената стойност от наемния труд, но те вече не управляват, както бяха преди. Те са станали васали по отношение на собствениците на облачен капитал, на облаците. Що се отнася до нас, ние се върнахме към предишния си статут на крепостни селяни, допринасяйки за богатството и властта на новата управляваща класа с нашия неплатен труд – в допълнение към наемния труд, който извършваме, когато имаме възможност да го направим . Но сигурно някой ще каже, това все пак е капитализъм, нали? Значи все още не сте убедени? Знам, трудно е да се разделим с термина, с думата капитализъм. Не само либералите мислят за капитализма като рибите за водата, в която плуват – като естествена. Социалистите също трябва да почувстват, че нашата цел в живота, причината да кацнем на тази Земя, е да съборим капитализма. Новината, че нося този капитал, ни победи и сега имаме нещо по-лошо на мястото на капитализма, тази новина е трудна за приемане.
Наистина, най-вече моите колеги пътуващи леви приятели се опитват да ме разубедят – да ме убедят, че да, облачният капитал може да е важен, но „това все още е капитализъм, приятелю“. Нека го наречем рентиерски капитализъм или монополистичен капитализъм, предлагат те. Но това просто няма да стане! Наемът в облак не е като наемът на земята, защото изисква огромни инвестиции в нови технологии. И това също не е монополна рента, защото Безос и Зукърбърг, вместо да монополизират пазарите, за да продават своите производства (както направиха Форд и Едисън), Безос и Зукърбърг са заменили пазарите и нямат интерес да произвеждат нищо (за разлика от Хенри Форд и Томас Едисън) . Какво ще кажете за капитализма за наблюдение? Отново, не, няма да стане do. Облаците не просто използват алгоритми, за да ни промият мозъците от името на рекламодателите в една иначе капиталистическа среда. Не, облачният капитал се възпроизвежда чрез нашия свободен труд, той директно експлоатира наемен труд и изстисква облачни ренти от васални капиталисти в търговски платформи, които не са пазари. Това не е капитализъм хора! Всякакъв вид капитализъм.
Но какво да кажем за наблюдението, че технофеодализмът паразитира върху капиталистическия сектор в него? Да, това е вярно. Ако конвенционалните капиталисти измрат, привържениците на облака щяха да загинат, неспособни да приберат наемите от облака от производителите. Какво от това? След като капитализмът свали феодализма, капиталистите също паразитираха върху собствениците на земя, в смисъл, че без частна земя, произвеждаща храна, капитализмът щеше да изсъхне. По същия начин сега: докато традиционният капиталистически сектор подхранва технофеодализма, облачният капитал и облачната рента доминират. Има ли значение дали ще го наречем технофеодализъм или някаква форма на капитализъм? Тук е важно да си припомним максимата на Маркс, че целта не е да тълкуваш, а да промениш света. И така, има ли значение дали това все още е капитализъм или ще го наречем технофеодализъм? Мисля, че става. Осъзнаването, че нашият свят е станал технофеодален, ни помага да разберем огромността на това, което ще е необходимо, за да организираме жертвите на прекомерната власт, експлоатираните, които сега включват не само наемни работници, но също така и ордите от облачни крепостни селяни, които възпроизвеждат самия облачен капитал което ги държи в състояние на задълбочаваща се несигурност.
Концепцията за технофеодализма навежда на мисълта, че организирането на автомобилни работници и медицински сестри, макар и все още важно, е недостатъчно. Той изяснява какво ще е необходимо, за да се организират движенията срещу картела за изкопаеми горива, когато нашите средства за комуникация се управляват от облачен капитал, насочен да трови общественото мнение. Обяснява как преминаването към електрически автомобили е причинило деиндустриализацията на Германия, тъй като печалбите, дължащи се на прецизното машиностроене, се заменят с наеми, извлечени от собствениците на облачния капитал, които следят маршрутите на шофьорите и навиците в кабината.
Решението на Илон Мъск да купи Twitter внезапно придобива много повече смисъл. Twitter за Мъск е интерфейс между неговия механичен капитал в Tesla и SpaceX и облачен капитал. Новата Студена война между САЩ и Китай, особено след войната в Украйна, се обяснява като отражение на основен сблъсък между два технофеодализма, единият, чиито облачни наеми са деноминирани в долари, а другият в юани. Не е ли умопомрачително? Какво бяха необходими умопомрачителни научни открития, фантастични невронни мрежи и противопоставящи се на въображението AI програми? За да създадем свят, в който, докато приватизацията и активите на частния капитал отнемат цялото физическо богатство около нас, облачният капитал се занимава с бизнеса на отнемане на активи от нашите мозъци. За да притежаваме умовете си индивидуално, трябва да притежаваме облачен капитал колективно. След като възвърнем умовете си, можем да ги накараме колективно да изработят начин да създадат нова облачна столица. Ще бъде дяволски трудно. Но това е единственият начин, по който можем да превърнем нашите облачни артефакти от произведени средства за модификация на поведението в произведени средства за човешко сътрудничество и еманципация. Облачни крепостни, облачни проли и облачни васали на света, обединявайте се! Нямаме какво да губим, освен нашите вериги на умствения облак!
Автор: Янис Варуфакис