Експлозиите в сграда на ООН в Газа, при които миналия месец загина българският гражданин Марин Маринов, а други петима хуманитарни работници бяха тежко ранени, най-вероятно са били причинени от два израелски танкови снаряда.
Това твърдят експерти, анализирали снимки на мястото на инцидента, получени ексклузивно от Washington Post. Нападението от 19 март, което дойде ден след като изненадващите израелски бомбардировки сложиха край на двумесечното прекратяване на огъня. Това накара ООН да намали значително броя на международните си служители в ивицата Газа. Организацията обвини Израел за нападението, което някои анализатори подкрепиха. Израел отрича да носи отговорност.
Разследването на Washington Post е сред най-детайлните журналистически опити досега да се установи отговорността за нападението. Експертите анализират снимки и видеозаписи от мястото на инцидента. Те посочват, че откритите фрагменти от боеприпаси и щетите по сградата ясно показват използване на израелски снаряд M339.
Маринов и негови колеги от Службата на ООН за обслужване на проекти – UNOPS, отиват да проверят покрива на сградата. Предната вечер там е имало удар, но постройката е била празна. След като оглеждат щетите, екипът сяда отвън. Малко след 11:30 ч. експлозия пронизва въздуха.
Първият снаряд избухва до вътрешния двор, където хората са седели. Маринов умира на място. Петима други са тежко ранени, включително британски гражданин. Две минути по-късно втори снаряд пробива стената на сградата и експлодира вътре.
В публикувания от Асошиейтед прес видеозапис на последствията се вижда човек, който лежи на пода на терасата в локва кръв. Навън е съборен електрически стълб, а дърветата, които очертават периметъра на имота, са изпочупени. На заден план се чуват писъци.
Анализът на щетите и откритите фрагменти сочи, че са използвани два израелски танкови снаряда M339. Един от фрагментите има уникални пръстеновидни белези, характерни само за този вид боеприпас. Освен това, зеленият цвят на някои елементи съвпада с оцветяването на M339.
M339 се използва от танкове Merkava III и IV. Той е предназначен за поразяване на цели в сгради, пробиване на бетонни стени и експлозия във вътрешни пространства. Това означава, че е изключително прецизно оръжие. Според специалистите, употребата на този тип снаряд предполага ясно насочване към конкретна група хора. Сателитни снимки от 18 март показват, че на три километра от мястото е имало израелски танк и бронирани машини. Същите превозни средства са засечени отново часове след атаката.
CNN също съобщи, че фрагментите на мястото на инцидента отговарят на израелски танков снаряд M339, а репортер на медията публикува снимка на зелени фрагменти, които според него са от мястото на инцидента. Тази фрагменти са сред тези, които се виждат и на снимки, получени от Washington Post.
Израелската армия отрича да е атакувала сградата. Въпреки това, според говорителя на ООН Стефан Дюжарик, израелските военни са били информирани за точното местоположение на сградата. Тя е била обявена за хуманитарен обект още предната вечер. Такива обекти би трябвало да се виждат в електронната система, която израелските сили използват при планиране и обстрел. Това повдига сериозни въпроси – дали е имало грешка или умишлено нападение.
Организацията на обединените нации временно евакуира около 30 свои международни служители от Газа. Това е една трета от общия им брой там. ООН заяви, че не може да гарантира безопасността на персонала си. Според агенцията UNOPS, Марин Маринов е вторият им служител, убит по време на израелската кампания. Общо над 280 души от различни подразделения на ООН са загинали от октомври 2023 г. насам.
Маринов е бил високо уважаван от колегите си – познат с добротата си, отдадеността на работата и хуманността си. Колегите му казват, че сградата, в която се е намирал, е смятана за една от най-сигурните. Тя често е използвана за настаняване на високопоставени служители на ООН. Районът около нея се е превърнал във важно хуманитарно средище.
Хуманитарните работници в Газа споделят, че работят в постоянен страх. Говорят за липса на доверие между тях и израелските военни. На контролно-пропускателни пунктове или по време на наземни операции, израелските войници имат пълна власт и почти никаква отчетност. Има случаи на стрелба по конвои и по хора, които оказват помощ на ранени.
Повечето палестинци в Газа са напълно зависими от хуманитарната помощ. Здравната система е пред колапс. Храна и лекарства почти няма. Блокадата ограничава всякакъв достъп до доставки. Международното право изисква хуманитарните обекти да бъдат защитени. Затова хуманитарните организации редовно изпращат координатите си на израелската армия. Целта е да се избегне именно това – обстрел на хуманитарен център. Но в случая с Марин Маринов това не се е случило.
Трагедията повдига тежки въпроси за сигурността на хуманитарните мисии в зони на конфликт. Случаят на Маринов вече е символ на уязвимостта на тези, които се опитват да помагат в най-тежките условия.